ACS Poli a încheiat mini-cantonamentul din Ungaria cu victoria în faţa celor de la Elore Bekescsaba

0

Stagiul de pregătire din Ungaria s-a încheiat pentru ACS Poli. Jucătorii pregătiţi de Dan Alexa au învins cu 1-0 pe divizionara secundă Elore Bekescsaba, într-un joc disputat sâmbătă, pe stadionul maghiarilor.

În ciuda faptului că a fost foarte cald la ora meciului, peste 30 de grade, partida cu Elore Bekescsaba a fost alertă, cu faze la ambele buturi. În minutul 15, a ieşit la rampă Kneeshaw, al cărui şut din 10 metri, după o cursă personală pe partea dreaptă, a fost deturnat în corner de portar.

Kneeshaw a mai avut în minutul 19 o frumoasă oportunitate, englezul şutând de la 17 metri spre vinclu, dar portarul ”alb-violeţilor” a respins în corner. Eduardo (minutul 22) şi Cânu (minutul 39) au fost aproape de a marca, din faţa careului mic, dar nu au ajuns la timp pentru a relua cu capul în plasă.

Cu garnitura aproape total schimbată la pauză, timişorenii au reuşit să marcheze unicul gol al jocului în minutul 54, când Todorov a reluat din cădere în plasă o minge venită din lovitura liberă bătută de Morariju.

Bekescsaba nu a cedat şi în minutul 60 a fost aproape de gol, dar mingea a lovit bara. Nuno Claro a mai avut două intervenţii salutare, dar marile şanse ale reprizei au fost irosite de Pedro Henrique. Atacantul a ratat în minutele 66 şi 72 pe contraatac, după acţiuni personale, însă şuturile sale din careul mare au ocolit poarta celor de la Bekescsaba.

ACS Poli se va reuni luni, la stadionul ”Dan Păltinişanu”, pentru o nouă săptămână de pregătire. Următorul test: sâmbătă, 2 august, ora 19,00, în deplasare, la Vojvodina Novi Sad.

Echipa folosită cu Bekecsaba: Pap - Belu, Scutaru, Cânu, Morariju, Lazăr, Petre, Dragomir, Carlos Eduardo, Kneeshaw, Stavric. După pauză au intrat Nuno Claro, Bălace, Bocşan, Todorov, Camarra, Bărbuţ, Poparadu, Trandu, Balaure, Boldea, Pedro Henrique.