Energia a surclasat Steaua. Spectacol în Sala Polivalentă din Târgu Jiu

0
Milosevici a fost cel mai bun marcator pentru Energia, cu 18 puncte

Energia este pe val şi reuşeşte să învingă toate echipele cu care joacă. În această seara a venit rândul echipei Steaua, care a venit la Târgu Jiu din postura de lider, să fie victima formaţiei gorjene.

În prima repriză, Energia s-a impus clar în faţa Stele, cu 24-8. Darby şi Watson au fost de neoprit. Baschetbaliştii echipei Steaua au reuşit să iasă din corzi, în sfertul doi, şi au mai redus din diferenţă. Energia intră la cabine, în pauza mare cu un avantaj de cinci puncte, scor 37-32.

Sfertul trei începe într-o notă de echilibru. Nemanja Milosevici reuşeşte să facă spectacol şi să poarte Energia spre victorie. „Milo“ reuşeşte o aruncare de 3 puncte, după care a reuşit să marcheze un slam-dunk pe recuperare. Energia se apară foarte bine, profitând de imprecizia aruncărilor baschetbaliştilor de la Steaua. Echipa gorjeană a recuperat în multe faze şi a punctat pe contraatac. Energia face spectacol, pasele mergând şnur. Publicul este în picioare, aplaudând la scenă deschisă jocul echipei favorite. Scorul după cea de-a trei repriză ajunsese la 61-44.

Şi în ultima repriza, Energia s-a distrat cu Steaua, iar după două minute, diferenşa ajunsese la 19 puncte. Watson, cel mai scund jucător de pe teren, face o fază de senzaţie. Americanul pătrunde şi marchează cu spatele de lângă cel mai înalt jucător, Drăguşin. Energia învinge fără emoţii, la un scor la care puţini fani se aşteptau, 79-67.

Steaua coboară de pe fotoliul de lider, iar Energia urcă în clasament.

La Energia a debutat şi extrema americană Lamonte Mack, care s-a dovedit un foarte bun pasator şi un aruncător precis. Acesta a terminat meciul cu 6 puncte marcate, 4 recuperări şi 3 pase decisive.