Energia a surclasat Atlassib Sibiu

0

Echipa de baschet Energia Rovinari s-a impus clar, în această seară, în faţa formaţiei Atlassib Sibiu. La ce joc practică, Energia se va bate în acest an la un loc fruntaş.

Meciul a avut un început neaşteptat. Ambele echipe au ratat foarte mult, astfel că, după 4,3 minute de la începerea meciului, scorul era de numai 1-0 pe tabela de marcaj. Sibiul a marcat doar un singur punct din lovitură liber, iar scorul a ajuns 1-1, deşi nu se disputa un meci de fotbal. Tabela a fost dezmorţită de Kremen printr-o aruncare de 3 puncte. La finalul primei reprize, scorul de pe tabelă era de 10-6.

Amercianul Frankie Sullivan a debutat pentru Energia. În repriza a II-a are loc cea mai spectaculoasă fază a meciului. Cei mai scunzi jucători ai Energiei reuşesc un alley oop. Frankie Sullivan în serveşte pe Watson, iar acesta înscrie prin slam dunk. Apărarea a funcţionat din nou foarte bine, iar Energia reuşeşte să se distanţeze la sfârşitul reprizei a II-a, 32-18, după o aruncare de 3 puncte reuşită de Watson în ultimele secunde de joc.

Energia nu a mai clacat ]n finalul meciului

În repriza a III-a, Frankie Sullivan reuşeşte primele puncte în tricoul Energiei, printr-o aruncare de la distanţă. Energia a reuşit să se apere foarte bine şi a punctat în atac, astfel că scorul înainte de ultima repriză ajunsese la 52-36.

Energia a controlat foarte bine şi ultima repriză, dovendind că a învăţat ceva din ultimele meciuri pierdute pe final. Energia s-a impus 69-53.