Energia a fost învinsă de Steaua, după un meci jucat până în ultima secundă

0

Echipa de baschet Energia a pierdut meciul susţinut în deplasare împotriva formaţiei Steaua, neînvinsă în campionat, deşi a condus şi la diferenţă de 8 punct cu câteva minute înainet de finalul meciului.

Energia a dat o replică puternică şi s-a bătut până în ultimele secunde. Meciul a fost foarte strâns, iar diferenţa de scor, foarte apropiată. Cele două echipe au intrat în ultima repriză, cea decisivă, foarte aproape una faţă de cealaltă în privinţa scorului.

Una dintre fazele importante a fost o greşeală anti sportivă dictată împotriva echipei Steaua, Watson fiind luat în braţe. Coordonatorul american marchează cele două libere, după care înscrie şi din acţiune. Energia se distanţează la 8 puncte după ce Sulivan, marchează pe contraatac. Steaua a micşorat din avantaj, printr-o aruncare de 3 puncte.  Steaua se apropie la numai două puncte după ce Nicoară reuşeşte un coş cu fault şi lovitura suplimentară este marcată. Steaua preia conducerea prin două faze succesive finalizate cu coş şi fault. Steaua reuşeşte să marcheze în continuare, astfel că scorul ajunge la 87-82.

Finalul a fost foarte tensionat, dar Steaua s-a impus la final cu 88-84 şi rămâne singura echipă neînvinsă din campionat.

Arbitrajul a acordat mai mult decât acel cinci la sută pentru gazde. Arbitrii au fluierat foarte uşor faulturi pentru gazde.

Energia a fost susţinută de o inimoasă galerie.