Ea e «Laura Pausini a României». Şi e târgovişteancă!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ştefania Udrea, 27 de ani. Foto: Facebook
Ştefania Udrea, 27 de ani. Foto: Facebook

Ştefania Udrea are 27 de ani şi a fost atrasă de muzică încă din copilărie. A urmat Şcoala de Muzică din Târgovişte, unde a studiat naiul şi pianul, iar apoi a urmat cursurile Liceului de Muzică „Dinu Lipatti" din Bucureşti.

După absolvire, a intrat cu brio la Conservator, la clasa de nai a celebrului Gheorghe Zamfir, şi a urmat cursuri de canto cu Crina Mardare. După terminarea studiilor, Ştefania a plecat în Italia, unde a profesat ca model, urcând pe podium pentru celebra casă de modă Gucci, însă nu a uitat niciodată de prima ei dragoste: muzica. Ştefania şi-a comandat un nai de cristal, unic în lume, şi a continuat să cânte.

Ana Graziani, soţia muzicianului Ivan Graziani, i-a recunoscut talentul şi a încurajat-o să continue în acest domeniu.

Aşa că, anul acesta, Ştefania s-a înscris la Festivalul "Voci Nuove di Castrocaro", Italia, un festival cu notorietate care i-a lansat pe artişti precum Laura Paussini şi Eros Ramazzotti. Piesa cu care va concura este compusă de trupa românească DeepCentral şi va fi lansată pe piaţă în curând. 

Târgovişte

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite