CS Municipal Târgovişte – Nova Vita Tg. Mureş  111 – 28

0
csm targoviste

Noua echipă de baschet feminin a Târgoviştei a început lansat noul campionat. Având în faţă o adversară modestă, fetele lui Dan Fleşeriu au încântat publicul din Polivalentă cu o evoluţie de-a dreptul spectaculoasă. 40 de minute de show total în care americancele au fost vedetele CSM-ului şi în care cei 300-400 de oameni care au văzut meciul s-au ridicat în picioare pentru a-şi aplauda favoritele.

Contraatacurile rapide, pasele de efect, aruncările de trei puncte şi modul nord-american de a se bucura după fiecare reuşită au trannsformat duelul de sâmbătă seară într-o reprezentaţie care va rămâne multă vreme în mintea fanilor vicecampioanei.

Ardelencele au contat doar 2 minute, timp în care au reuşit să înscrie primele puncte ale partidei după care totul s-a transformat într-o joacă pentru Municipal. Porchia Green, Britney Jones şi Porche Poole au fost cele care au asigurat bună dispoziţia din Polivalentă, apogeul fiind atins atunci când Jones, nemulţumită de o decizie a unuia dintre arbitri, i-a aplicat acestuia, în glumă,  o palmă peste…fund.

Pe lângă momentele de “entertainment” oferite, fetele Municipalului  au jucat şi baschet, dovadă  victoria, numărul de puncte şi de puncte primate, care reprezintă un primele recorduri ale actualului sezon competiţional.  Britney Jones şi Porche Poole au marcat fiecare câte 26 de puncte cu două mai puţine decât întreaga echipă din Târgu Mureş. Lenita Sanford şi Porchia Green au reuşit câte 15 puncte, în vreme ce Fanni Hutlassa şi-a trecut în cont 7 assist-uri.

Cel mai aplaudat moment al jocului s-a produs însă spre final atunci când junioara Ana Maria Căpraru a marcat primele sale puncte în Divizia A. Tânăra baschetbalistă a CSM-ului a debutat la echipa mare în minutul 2 al ultimului sfert şi a reuşit să-şi treacă în cont 3 puncte uriaşe pentru o jucătoare vârsta sa.

Finalul meciului a consfinţit victoria categorică a Târgoviştei, care va merge la Alba Iulia cu un moral excelent după show-ul total din runda inaugurală a campionatului.