Baschet feminin. CSM Târgovişte este în semifinale după ce a trecut de CSM Satu Mare, cu 72-60

0

CSM Târgovişte este în semifinale Cupei României la baschet feminin, după ce a trecut de CSM Satu Mare, cu 72-60, în sferturile de finală. Partida s-a disputat în Sala „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe, cea care găzduieşte de miercuri Final 8 Cupa României la baschet feminin.

Principalele marcatoare ale CSM Târgovişte au fost Shay Poole cu 19 puncte, Monique Coker 16 puncte, Porchia Green 12puncte, Larisa Toma 10 puncte, Elena Dincă 9 puncte, Marta Fodor 4 puncte şi nou venita Alina Chivu 2 puncte.

Fetele noastre vor juca semifinala Cupei României cu formaţia care va învinge în disputa Universitatea Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe.

Echipa din Târgovişte a început mai bine partida, reuşind să conducă la o diferenţă de şase puncte, 6-0 după primele trei minute de joc. Sătmărencele au revenit în joc, însă primul sfert a fost adjudecat de fetele antrenate de Cătălin Tănase, scor 17-15.Sfertul doi a fost mult mai bine gestionat de sătmărence care au echilibrat partida iar scorul la pauza mare arăta, 34-34.

Joi se stabilieşte cealaltă semifinală în care se vor califica învingătoarele dintre:

• Olimpia Braşov – Phoenix Galaţi (17:00)

• Sirius Tg. Mureş – CSBT Alexandria (20:00)