Trei persoane au fost rănite în două accidente rutiere petrecute în weekend

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În acest sfârşit de săptămână, 22 – 24 martie, pe raza judeţului Ialomiţa s-au produs două accidente rutiere, soldate cu vătămarea corporală a trei persoane.

Primul dintre acestea s-a produs sâmbătă, 23 martie, în jurul orei 08.00, în localitatea Ţăndărei şi s-a soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de poliţiştii s-a stabilit faptul că un bărbat de 33 de ani, din Ţăndărei, care conducea un autoturism pe raza localităţii de domiciliu, nu a acordat prioritate de trecere şi a acroşat un biciclist, un bărbat de 58 de ani.

În urma impactului, biciclistul a fost rănit acesta fiind transportat la cea mai apropiată unitate medicală pentru acordarea de îngrijiri de specialitate. Cei în cauză au fost testaţi alcoolscop, rezultatele fiind negative.

Cel de-al doilea accident a avut loc duminică, 24 martie, în apropiere de localitatea Cotorca şi s-a soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Conform IPJ Ialomiţa, un bărbat de 33 de ani, din judeţul Ilfov, care conducea o autoutilitară pe Drumul Naţional 2, din direcţia Buzău către Bucureşti, a pierdut controlul direcţiei de deplasare şi a intrat în derapaj, fiind acroşat de o altă autoutilitară, condusă regulamentar, de către un bărbat de 54 de ani, din municipiul Bucureşti.

Din accident a rezultat vătămarea corporală a celui de-al doilea conducător auto, precum şi a unei femei care se afla în autuvehiculul condus de acesta din urmă. Aceştia au fost transportaţi la cea mai apropiată unitate medicală, pentru acordarea de îngrijiri de specialitate. Ambii conducători auto au fost testaţi alcoolscop, rezultatele fiind negative. În ambele cazuri, poliţiştii au întocmit dosar penal pentru infracţiunea de vătămare corporală din culpă.

Slobozia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite