Înfrângere pentru petrolişti în Antalya, la final de cantonament

0
Chinezii le-au administrat trei goluri petroliştilor. FOTO fcpetrolul.ro

Petroliştii au încheiat cu o înfrângere drastică primul stagiu din Antalya, pierzând, sâmbătă seară, scor 0-3, în faţa chinezilor de la Shandong Luneng. Toate cele trei goluri au fost marcate în cea de-a doua repriză

După o primă repriză „albă” cam din toate punctele de vedere, în care asiaticii au fost cei care au punctat la capitolul ocazii (min. 35 – Antar a lovit transversala, cu un şut de la 25 de metri; min. 42 – Povilas s-a opus excelent la lovitura liberă executată de Wang Yong), „lupii” s-au văzut depăşiţi la toate capitolele după pauză.

Erorile comise de petrolişti le-au permis adversarilor să facă diferenţa pe tabela de marcaj, brazilianul Gilberto Macena realizând „dubla” în decurs de doar patru minute (53 şi 57).

Trupa lui Contra a replicat prin două lovituri de cap, periculoase, expediate de Henry Lopez (62 şi 67), dar cea mai mare ocazie a „galben-albaştrilor” a fost irosită de către Renan (80), cel care, după o spectaculoasă acţiune personală, a şutat în portarul advers.

Finalul a mai adus un gol în poarta lui Hamutovski, înscris de Zhang Chi (87), trupa lui Radomir Antic impunându-se, în cele din urmă, la o diferenţă categorică.

„Prima repriză a fost una ok, dar nu ştiu ce s-a întâmplat în cea de-a doua. Am greşit foarte multe pase, le-am făcut multe cadouri adversarilor, iar acest lucru s-a văzut în rezultatul final. Din cauza problemelor de efectiv, a trebuit să folosesc unii jucători pe posturi care nu sunt ale lor, dar aceasta este situaţia în momentul de faţă. Sper ca, până la plecarea în cel de-al doilea stagiu, să se rezolve şi aceste probleme”, a spus Cosmin Contra. „Sunt, însă, mult mai supărat pentru accidentarea lui Geraldo. Se simte cât este el în teren, ţine echipa foarte bine. A simţit o durere şi am convenit să iasă, să nu forţeze. Sper să nu fie ceva grav”, a mai adăugat tehnicianul petroliştilor.

Petrolul a început partida cu Povilas – Alcenat, Geraldo (33 Neag), Yamissi, Grecu – Marinescu, Hoban – Boudjemaa, Cristescu, Guilherme – Younes. În repriza a doua, „lupii” au aliniat garnitura Hamutovski – Achim, Neag, Yamissi (67 Hoban), Guilherme (67 Grecu) – Mustivar, Romario – Boudjemaa (67 Alcenat), Renan, Marinescu (67 Younes) – Lopez.

Testat în partidă, jucătorul guatemalez Henry Lopez nu va rămâne în efectivul „lupilor”.

Delegaţia petrolistă va reveni în ţară duminică seară, urmând ca, pe 6 februarie, să se întoarcă în Antalya, la „Sueno Hotel” din Belek.