Conducerea UMF Iaşi, decapitată: Condamnări pentru abuz în serviciu şi mită. Astărăstoae, a doua condamnare

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Tribunalul Suceava a decis vineri, 28 iulie, să condamne mai multe persoane care au avut sau au funcţii de conducere în cadrul UMF Iaşi. Fostul rector Vasile Astărăstoae a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare, în timp ce directorul administrativ Daniela Druguş a primit o pedeapsă de trei ani de închisoare cu suspendare.

Judecătorii suceveni au mai decis ca Adrian Ciureanu, director în cadrul UMF, să primească şi el o condamnare de trei ani de închisoare.

Dănuţ Muşat şi Alexandru Verner au primit condamnări cu suspendare, în timp ce Daniela Astărăstoae, fiica lui Vasile Astărăstoae, şi Raluca Vătoiu au fost achitate.

Dosarul judecat la Tribunalul Suceava a vizat modul în care a fost realizată o licitaţie privind achiziţionarea unei platforme de e-learning. Procurorii au precizat că şefi din cadrul UMF ar fi trucat respectiva licitaţie, unii primind, în schimb, şi mită. 

„În baza unor înţelegeri prealabile şi având concursul fraudulos al numiţilor TLG  (reprezentant al SC Euro Management  Grup Bucureşti şi prieten cu Ciureanu), Pughin Corvin, Ciureanu Adrian, Vasile Astărăstoae au decis atribuirea ilegală a contractului de lucrări în favoarea firmei SC Maguay Impex SRL Bucureşti, cauzând un prejudiciu de şase milioane de lei UMF, bugetului statului şi Uniunii Europene", au precizat procurorii. 

Vasile Astărăstoae a mai fost condamnat, definitiv, la un an de închisoare cu suspendare, el fiind găsit vinovat de conflict de interese. Corespondentul „Adevărul” a încercat să îl contacteze pe acesta pentru a comenta decizia, însă nu a răspuns la telefon. Nici Daniela Druguş nu a putut fi contactată. 

Citiţi şi:

Scandal de corupţie la UMF. 19 angajaţi sunt suspectaţi de fraudă cu fonduri europene. Rectorul a ajuns la spital cu tensiunea ridicată UPDATE

Şefa de la UMF acuzată de corupţie a făcut tranzacţii imobiliare de sute de mii de euro. Vezi ce salariu are!

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite