Chirurg renumit pentru operaţii de transplant hepatic, cercetat pentru o posibilă eroare medicală
0Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a cerut Spitalului „Sfântul Spiridon“ din Iaşi un punct de vedere în cazul medical al unui bolnav care susţine că şeful clinicii II chirurgie l-a operat greşit.
Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a cerut Spitalului „Sfântul Spiridon“ din Iaşi un punct de vedere în cazul medical al unui bolnav care susţine că medicul curant, şeful clinicii II chirurgie, l-a operat greşit. Solicitarea DSP Iaşi a fost formulată după ce familia Hulubei a depus o reclamaţie la adresa profesorului Cristian Lupaşcu, singurul chirurg din Moldova care efectuează transplantul hepatic.
Bolnavul Petru Hulubei a precizat în plângerea depusă la DSP că, în cursul unei intervenţii realizate pe 7 decembrie, profesorul Lupaşcu l-a operat greşit. Ieşeanul în vârstă de 53 de ani a punctat că, deşi diagnosticul său în momentul internării a fost de cancer de rect mijlociu, în timpul operaţiei, medicul a tăiat şi a trimis către laborator o bucată de colon sănătos. Pacientul şi familia sa au depus o plângere similară şi la Colegiul Medicilor Iaşi.
„Când au venit rezultatele de la laborator ne-am pus întrebarea cum este posibil să fie totul perfect, după un cancer în stadiul III să ajungi să nu mai ai nimic. Prin urmare, am mai cerut o opinie medicală şi aşa am aflat că piesa trimisă la laborator era foarte greşită. Una era diagnosticul, alta era porţiunea tăiată şi trimisă la laborator“, a precizat Maria Hulubei, sora pacientului.
Pentru a oferi un punct de vedere în cazul Hulubei, spitalul va derula propria anchetă. „S-a cerut un punct de vedere de la spital, pe care reprezentanţii unităţii medicale îl vor formula după o analiză a cazului, iar apoi comisia de la DSP va continua propria cercetare. Momentan, nu putem oferi mai multe informaţii referitoare la cazul la care faceţi referire“, a menţionat Marius Voicescu, purtător de cuvânt al DSP Iaşi.
Chirurgul Cristian Lupaşcu a precizat după semnalarea cazului în presa locală că nu ar fi fost informat despre depunerea plângerii la Colegiul Medicilor Iaşi. Medicul a îndrumat familia să se adreseze autorităţilor abilitate să ancheteze presupusele fapte pe care le-ar fi săvârşit în îngrijirea bolnavului.
Citeşte şi: