Peste 3.000 de turişti sunt aşteptaţi în Straja la Festivalul Oamenilor de Zăpadă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pârtiile de schi se prezintă în condiţii bune în Straja. Foto: ADEVĂRUL.
Pârtiile de schi se prezintă în condiţii bune în Straja. Foto: ADEVĂRUL.

Staţiunea montană din Valea Jiului va deveni sâmbătă gazda unui eveniment inedit, la care pot participa toţi cei care ajung în Straja, indiferent de vârstă.

Turiştii care ajung în acest weekend în Straja sunt invitaţi să îşi pună creativitatea în valoare la Festivalul Oamenilor de Zăpadă.

Cele mai interesante figurine înscrise în concurs vor fi premiate de organizatorii evenimentului, membrii Asociaţiei Pro Straja şi şi ai Salvamont.

Sezon reuşit

La ediţia din anul trecut a Festivalului Oamenilor de Zăpadă, aproape 300 de turişti s-au înscris în competiţie.
În acest sfârşit de săptămână, în staţiunea Straja, din masivul Vâlcan, sunt aşteptaţi peste 3.000 de turişti.

Instalaţiile de schi şi telegondola sunt funcţionale, pârtiile de schi se prezintă în condiţii bune şi, în plus, sunt anunţate ninsori. Cabanierii susţin că au avut până în prezent cel mai bun sezon din ultimele ierni.

Hunedoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite