FOTO “Campionii turului”. Astra Giurgiu învinge pe FC Vaslui şi îşi consolidează poziţia de lider

0

Yazalde Gomes aduce trei puncte importante pentru Astra Giurgiu în lupta pentru titlu. Formaţia antrenată de Daniel Isăilă a câştigat şi meciul disputat contra Vasluiului, distanţându-se în clasament la şase puncte faţă de Steaua şi patru faţă de Petrolul.

Ultima etapă etapă a turului Ligii I a fost una cu noroc pentru Astra Giurgiu. Formaţia pregătită de Daniel Isăilă şi-a consolidat poziţia de lider după victoria la limită obţinută luni împotriva celor de la FC Vaslui.

Înlocuitorul lui Kehinde Fatai din avanposturi, Yazalde Gomes, a marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 30 cu o execuţie spectaculoasă după o deviere a lui Budescu.

Giurgiuvenii s-au jucat cu ocaziile, cele mai mari posibilităţi de dublare a avantajului avându-le Budescu (minutul 69, singur cu portarul) şi William (minutul 74, cu poarta goală după o fază lucrată de Yazalde şi Yoda).

Vasluienii puteau reintra în joc în minutul 63, atunci când Sânmărtean a bătut excelent o lovitură liberă de la marginea careului însă mingea a lovit stâlpul din dreapta al porţii apărate de Dani Coman.

Foto

Foto

4 goluri a reuşit Yazalde în Liga I pentru Astra, portughezul fiind al patrulea marcator din campionat al giurgiuvenilor după Budescu (8 goluri), Ivanovski (6) şi Cristescu (5).

Astra Giurgiu a ajuns la cea de-a opta partidă fără înfrângere (şapte din ele consemnate în Liga I), în timp ce FC Vaslui pierde pentru prima dată după cinci etape de invincibilitate.

În ciuda înfrângerii, vasluienii rămân cu bilanţ pozitiv în meciurile directe. Astra a bifat a doua victorie, patru meciuri s-au încheiat la egalitate în timp ce formaţia moldavă a câştigat celelalte trei partide. De asemenea golaverajul este în favoarea “galben-verzilor”: 9-7.

Evoluţie modestă pentru golgheterul Ligii I

Unul dintre cei mai în formă jucători ai vasluienilor, Liviu Antal, a fost aproape inexistent în meciul de luni contra Astrei.

Golgheterul Ligii I (10 reuşite) a avut o singură şansă de a marca, în minutul 88, însă a şutat aiurea din interiorul careului. Fostul jucător al Oţelului Galaţi a obţinut însă lovitura liberă care a dus la cea mai mare ocazie a meciului, bara lui Sânmărtean.

“Masă de biliard”

Unul dintre motivele pentru care o parte din echipele campionatului cer ca Liga I să intre în vacanţă imediat după încheierea turului este reprezentat de starea proastă a suprafeţelor de joc.

Nu este cazul la Giurgiu acolo unde gazonul se prezintă în continuare impecabil. Secretul este legat de instalaţiile de încălzire, ele funcţionând permanent.

Preşedintele Dinu Gheorghe susţine că acest lucru o costă pe Astra aproximativ 10.000 de euro lunar.

ASTRA GIURGIU – FC Vaslui 1-0 (1-0)
[Yazalde 30]

ASTRA GIURGIU: D. Coman – Măţel, Găman, A. Mureşan, J. Morais – Laban, Yahaya – Yoda, Budescu (cpt.) (78 M. Cristescu), William – Yazalde (86 Bukari). Antrenor: Daniel ISĂILĂ
FC VASLUI: Cerniauskas – Ortiz, Celeban, Cordoş, Muşat (46 Viveiros) – Caue – Sânmărtean, Madson (73 Pătulea), Sălăgeanu – Antal – Temwanjera. Antrenor: Liviu CIOBOTARIU

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 1.000;
Arbitri: Ovidiu Haţegan (Arad) – Vasile Marinescu (Bucureşti), Marius Nicoară (Băile Herculane);
Cartonaşe galbene: Budescu (14), Laban (61), Găman (72) / Madson (11), Sălăgeanu (45), Temwanjera (82);
Omul meciului: Yazalde Gomes (Astra Giurgiu).

În urma acestui rezultat Astra Giurgiu a acumulat 38 de puncte în 16 meciuri şi se menţine pe primul loc în clasament. Petrolul este pe doi (34 de puncte în 17 meciuri) în timp ce Steaua ocupă locul trei (32 de puncte în 14 meciuri).

Următorul joc al giurgiuvenilor este programat sâmbătă, 14 decembrie, pe teren propriu, cu Viitorul Constanţa. În tur „astralii” s-au impus cu 4-0, golurile fiind reuşite de Budescu (3) şi William.

MAI PUTEŢI CITI:

Steaua „sângerează“, giurgiuvenii defilează. Echipa lui Isăilă s-a distanţat în frunte

La noi terenurile sunt îngheţate, la ei se joacă fotbal şi de Anul Nou. Programul finalului de an în campionatele Europei