FOTO Să vină Steaua! Astra Giurgiu bifează o nouă victorie şi aşteaptă „dubla” cu echipa lui Reghecampf

0

Astra Giurgiu a înregistrat sâmbătă, 14 decembrie, cea de-a treia victorie din acest an competiţional împotriva formaţiei Viitorul Constanţa. Giurgiuvenii au câştigat cu scorul de 2-0 la capătul unui meci echilibrat în care arbitrul Radu Petrescu a dictat un penalti contestat de patronul echipei oaspete, Gheorghe Hagi.

Liderul Ligii I nu a reuşit nici de această dată să atragă în tribunele arenei „Marin Anastasovici” foarte mulţi fani. Aceştia au preferat probabil să urmărească meciul cu Viitorul Constanţa, din faţa televizoarelor.

Mari favoriţi înaintea jocului cu „puştii” lui Gheorghe Hagi, jucătorii de la Astra n-au părut în apele lor în prima repriză.

După un început furtunos, cu un şut periculos al japonezului Seto (minutul 1) şi o ratare monumentală a lui Bukari (minutul 17), gazdele s-au stins, rezultând un joc de uzură, mai ales în zona centrală a terenului.

Mai mult, Viitorul putea marca însă Măţel a scos de pe linia porţii lovitura de cap a lui Puţanu.

Internaţionalul de tineret şi-a încercat norocul şi de la distanţă însă mingea a fost parată de Coman (minutul 35), în timp ce Dică a ratat de puţin ţinta după o lovitură liberă dintr-o poziţie bună (minutul 41).

Nemulţuimit de jocul echipei din prima repriză, Daniel Isăilă îi introduce în teren pe Yazalde şi William în locul lui Enache respectiv Bukari, iar lucrurile se schimbă pentru „astrali”.

Foto

În minutul 55 are loc cea mai controversată fază a meciului. Budescu centrează de pe partea stângă, iar Puţanu este aproape de autogol. Mingea trimisă cu genunchiul de fundaşul Viitorului loveşte transversala şi iese în afara terenului.

„Regele” nervos

Radu Petrescu indică punctul cu var, susţinând că în momentul centrării, mingea ar fi fost atinsă cu cotul de Daminuţă după care a fost respinsă greşit de Puţanu.

A fost momentul în care patronul oaspeţilor, Gheorghe Hagi, s-a ridicat de pe fotoliul de la lojă şi a început să strige la arbitrul Radu Petrescu, susţinând că acesta a inventat lovitura de la unsprezece metri.

În plus, furios că este fotografiat în timp ce lovea aerul cu pumnul şi cerea socoteală arbitrului, Gheorghe Hagi şi-a vărsat nervii pe jurnaliştii aflaţi în apropiere, la masa presei, jignindu-i.

Mai grav este faptul că întreaga scenă s-a consumat chiar de faţă cu fiul său, Ianis, prezent alături de Gheorghe Hagi în tribunele arenei „Marin Anastasovici”.

"Naşul" Viitorului

Penaltiul este transformat cu siguranţă de Budescu care a reuşit cel de-al nouălea său gol din acest campionat. Interesant este faptul că patru din ele au fost marcate în poarta Viitorului.

Dacă mai punem la socoteală şi golul din „sferturile” Cupei, Budescu poate fi considerat o adevărată sperietoare pentru formaţia patronată de Gheorghe Hagi.

Oaspeţii acuză imediar şocul primirii golului. Astra se apropie din ce în ce mai des de poarta lui Balauru însă Budescu (de trei ori), William şi Seto trec pe lângă gol.

Viitorul putea reintra în joc în minutul 62 atunci când Daminuţă şutează puţin pe lângă poarta apărată de Dani Coman sau 78 atunci când mingea lovită de nou-intratul Gavra cade pe transversală.

Lovitura de graţie pentru echipa antrenată de Bogdan Vintilă este dată în minutul 80 de franco-ivorianul Karim Yoda care şutează în forţă din interiorul careului, stabilind scorul final.

11-0 este scorul cu care Astra Giurgiu conduce Viitorul Constanţa în meciurile directe. Cele două formaţii s-au întâlnit până acum de cinci ori (patru meciuri în campionat şi unul în Cupă). Viitorul are un bilanţ dezastruos în faţa „alb-negrilor”: un egal, patru înfrângeri şi nici un gol marcat.

ASTRA GIURGIU – Viitorul Constanţa 2-0 (0-0)
[Budescu 36 (pen.), Yoda 80]

ASTRA GIURGIU: D. Coman – Măţel, Ben Youssef, A. Mureşan, J. Morais – Seto, M. Cristescu (71 Yahaya) – G. Enache (46 Yazalde), Budescu (cpt.), Yoda – Bukari (46 William). Antrenor: Daniel ISĂILĂ
VIITORUL CONSTANŢA: Balauru – Bejan, Puţanu, Larie, Toşca – Nikolov (82 R. Marin), Cârstocea, Daminuţă, I. Şerban (72 Gavra) – N. Dică (cpt.) – V. Rusu (57 Axente). Antrenor: Bogdan VINTILĂ

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu;
Spectatori: 700;
Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) – Ovidiu Artene (Vaslui), Stelian Slabu (Braşov);
Cartonaşe galbene: Larie (46), N. Dică (55);
Omul meciului: Karim Yoda (Astra Giurgiu).

În urma acestui rezultat, Astra Giurgiu se menţine pe primul loc al Ligii I cu 41 de puncte (17 jocuri), Steaua Bucureşti este pe locul secund cu 35 de puncte (15 jocuri) în timp ce Petrolul Ploieşti se află pe trei cu 34 de puncte (17 jocuri).

Pentru Astra Giurgiu urmează două meciuri de foc, ambele cu Steaua Bucureşti.

Cele două formaţii se întâlnesc mai întâi miercuri, 18 decembrie, de la ora 20.30, pe Arena Naţională, în etapa a XIX-a a Ligii I, sâmbătă, 21 decembrie, de la ora 18.30, pe stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu, fiind programată „restanţa” ce datează din luna iulie.

VĂ MAI RECOMANDĂM:

Astra s-a desprins după un penalty controversat, apoi n-a avut emoţii cu Viitorul

Povestea lui Yazalde, fotbalistul care a fost refuzat de Steaua şi a ajuns „talismanul“ liderului din Liga I, Astra