FOTO Inginerii au ieşit în stradă, la Parada Absolvenţilor Facultăţii de Inginerie
0Peste 100 de absolvenţi ai mai multor domenii de studiu de la Facultatea de Mecanică au participat astăzi la Parada Absolvenţilor. Tinerii au strigat, pe tot parcursul traseului, cuprins între facultate şi sediul central al Universităţii, sloganuri din care nu a lipsit cuvântul "inginer".
A doua ediţie a Paradei Absolvenţilor a debutat cu o festivitate în cadrul căreia au fost împărţite diplome studenţilor merituoşi. Pe scenă au urcat mai întâi şeful de promoţie, cei mai buni studenţi de la fiecare din cele şase specializări, pentru ca la final să urce toţi studenţii facultăţii. Tot cu această ocazie a fost intonat şi noul imna l facultăţii, compus de profesorul Dan Eugen Drăgoi. "La 60 de ani am considerat ca este oportun sa avem un imn. Este un semn de atasament, te face sa apartii unei entitati", spune decanul Facultăţii, Cătălin Fetecău.
Pe scenă au urcat şi mai mulţi profesori pe care studenţii i-au premiat cu plachete şi buchete de flori pentru că au ştiut să le poarte paşii către finalizarea studiilor. Cu toţii au plecat apoi spre sediul central al universităţii, în marş staradl pe care ei l-au numit "Parada Absolvenţilor". Deşi mulţi şoferi s-au arătat intrigaţi de faptul că traficul rutier a fost paralizat "doar pentru atât", cei mai mulţi s-au arătat în final mulţumiţi că pe viitor vor avea mai mulţi specialişti în mecanică auto!
Pe traseu, studenţii au cântat şi au stragt tot felul de sloganuri din care nu putea lipsi cuvântul "inginer". După o jumătate de oră de mers în marş pe principalul bulevard al oraşului, studneţii au ajuns la sediul central al Universităţii "Dunărea de Jos" din Galaţi. În fruntea caravanei a fost un autovehicul roşu, cu o uşoară tentă sportivă, condus de un absolvent de la Mecanică.
Pe trepte, studenţii au făcut sute de poze, din care nu a lipsit conducerea Universităţii.