Tabără în Buzău, unde zeci de copii din toată ţara învaţă limba franceză cu animatori din ţări francofone

0
Publicat:
Ultima actualizare:
buzau

Un număr de 62 de copii din toată ţara, cu vârste cuprinse între 6 şi 14 ani, participă zilele acestea la tabăra francofoniei, de la Sărata Monteoru, proiect unic în România şi chiar în Europa Centrală şi de Est. Timp de o săptămână, animatori din trei ţări vor coordona atelierele ȋn limba franceză şi ȋi vor ajuta astfel pe copii să-şi exerseze şi să-şi ȋmbunătăţească nivelul competentelor de limba franceză.

Tabăra a debutat duminică cu jocuri propuse de cei zece animatori din Franţa, Belgia şi Congo prin intermediul cărora copiii s-au cunoscut, au constitut grupe de lucru, au realizat steagul echipei si au ales o deviza care sa-i reprezinte in cadrul activitatilor pentru comunitate. 

Prima zi s-a ȋncheiat cu vizionarea festivalului de scurt metraj ȋn limba franceză, propus de Institutul Francez din Romania.

Proiectul desfăşurat la Sărata Monteoru de Centrul Cultural Francofon Buzău este cofinanţat de Guvernul României prin Secretariatul General al Guvernului, Direcţia de Strategii Guvernamentale, fiind aprobat ca un proiect strategic de promovare a imaginii României.

Buzău

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite