Surpriză în Crâng. Gloria Buzău, victorie în faţa viceliderului seriei I

0
Golurile buzoienilor au fost marcate de Pălimaru şi Dumitrescu

Gloria Buzău a reuşit o victorie importantă astăzi, într-o partidă contând pentru etapa a XIII-a a Ligii a doua la fotbal. Echipa din Crâng a reuşit să câştige cu scorul de 2-1 în faţa formaţiei Academica Argeş Piteşti, una dintre principalele candidate la promovarea în Liga I.

Primii care au deschis scorul au fost oaspeţii piteşteni. În minutul 30, Hamad l-a învins pe portarul buzoian Stoicescu cu un şut pe colţul lung.

Elevii lui Viorel Ion au revenit pe tabelă zece minute mai târziu, prin Pălimaru, cel care l-a învins pe experimentatul portar Boşneag cu un şut de la 8 metri. Golul victoriei buzoienilor a fost marcat în minutul 55: Claudiu Dumitrescu a reluat în plasă de la 12 metri după pasa perfectă în faţa porţii a lui Răduca.

În urma acestui rezultat, Gloria urcă pe locul 6 în clasament, cu 19 puncte. În celelalte meciuri ale etapei a XIII-a, seria I, s-au mai disuptat partidele: Săgeata Năvodari - CS Baloteşti 1-0, CF Brăila - CSM Unirea Slobozia 1-0, FCM Dorohoi - Rapid CFR Suceava 0-0, FC Farul Constanţa – Sport Club Bacău 1-4 şi FC Voluntari - ACS Berceni 4-0.