Scandal la finalul partidei de fotbal dintre Gloria Buzău şi Dacia Brăila VIDEO

0
Momentul scandalului Captură gsp.ro

Gloria Buzău a obţinut 3 puncte foarte importante în perspectiva luptei pentru salvarea de la retrogradare din play-out. Echipa buzoiană a învins sâmbătă seară, în Crâng, în penultima etapă a sezonului regulat, pe Dacia Brăila, formaţie care va juca în play-off, cu scorul de 1-0. Imediat după fluierul de final al meciului, între oficialii Gloriei şi cei brăileni a izbucnit un scandal monstru.

Gloria Buzău s-a impus în penultima etapă din sezonul regulat al ligii secunde în faţa celor de la Dacia Unirea Brăila, echipă deja calificată în playofful seriei întâi. Răduca a avut singura ocazie notabilă în prima repriză, în minutul 42, când mingea şutată de 16 metri a fost respinsă în corner de portarul brăilean.

La cealaltă poartă, oaspeţii au reuşit să înscrie prin Dima, în minutul 44, dar golul nu a fost validat pe motiv de offside. La reluare, s-a văzut că arbitrul asistent a ridicat eronat fanioinul, golul fiind perfect valabil. Pălimaru îi putea aduce pe buzoieni în avantaj, în minutul 73, dar Olaru s-a opus.  Cinci minute mai târziu, cei care au trecut pe lîngă gol au fost oaspeţii: Onofraş a reluat spectaculos iar Enciu a ratat poarta din trei metri.

Gloria a reuşit să câştige graţie golului marcat de Adrian Răduca, dintr-un penalty obţinut tot de el, cu 8 minute înainte de finalul meciului.

După victoria de sâmbătă, Gloria Buzău acumulează 31 de puncte şi se menţine pe locul 8, urmând să întâlnească, în ultima rundă a sezonului regulat, în deplasare, pe Farul Constanţa.

Dacă pe teren meciul s-a disputat fără prea mari probleme, la final, nervii şi-au făcut apariţia în cele două tabere. Chiar înainte de declaraţiile de după meci, persoane din anturajul Gloriei au sărit asupra antrenorului Daciei, Alin Pînzaru, pe care l-au înjurat şi l-au scuipat. Reacţia tehnicianului brăilean a fost pe măsură. După ce la rândul său i-a scuipat pe buzoieni, le-a urat oficialilor buzoieni să ajungă cât mai repede la Jilava, aluzie la scandalul pariurilor în care este implicat clubul buzoian.