Revelion pentru oamenii străzii, la centrul de zi şi de noapte al Primăriei Buzău

0
Publicat:
Ultima actualizare:

De Revelion, în România, vremea este friguroasă iar cel mai greu de suportat va fi pentru oamenii străzii. Nevoiaşii oraşului Buzău sunt mai norocoşi însă. Ei pot găsi un acoperiş deasupra capului, un pat, trei mese pe zi şi asistenţă medicală în Centrul social de zi şi de noapte pentru persoanele fără locuinţă.

Adăpostul pentru oamenii străzii din Buzău este pregătit să îi primească pe toţi cei care nu au unde să îşi petreacă noaptea, prin suplimentarea numărului de paturi.   

Meteorologii anunţă că în noaptea dintre ani, temperaturile vor scădea cu mult sub zero grade, vremea fiind mult mai rece decât până acum, în  această iarnă. Asistenţa medicală din cadrul instituţiei este şi ea pregătită în cazul în care, în zilele friguroase ce vor urma, va exista un aflux de oameni care vor cere să înnopteze în adapostul Primăriei.

Mai mult, de Revelion, oamenii străzii beneficiază de un meniu special. 

În prezent, în Centrul de zi şi de noapte pentru persoanele fără adăpost din municipiul Buzău se află 20 persoane, însa numărul lor ar putea creşte în această perioadă.

Buzău

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite