HM Buzău, victorie la debutul în noul sezon al Diviziei A la handbal feminin

0
Lotul HM Buzău pentru sezonul 2014 - 2015 al Diviziei A                                           FOTO: HMBUZAU.RO

Debut cu dreptul pentru formaţia feminină Handbal Municipal Buzău în noul sezon. Duminică, fetele lui Romeo Ilie au învins în prima etapă a Diviziei A la handbal feminin formaţia Danubius Galaţi.

Buzoiencele au început în forţă partida de la Galaţi şi după doar câteva minute aveau 5-0 pe tabelă. Şi la fel s-a scurs în continuare istoria primei reprize, cu buzoiencele mereu la conducere şi cu gazdele reuşind de puţine ori să se apropie la 3-4 goluri. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 19-10.

În repriza a doua, handbalistele de la HM Buzău au jucat la fel de bine, aşa că scenariul n-a diferit foarte mult faţă de prima parte a jocului. Partida s-a încheiat cu scorul de 36-28 pentru HM Buzău iar elevele lui Romeo Ilie au reuşit primele 3 puncte în noul campionat.

Pentru HM Buzău, cele mai multe goluri au fost macate de Roxana Tabarcea, Simona Duţă şi Anca Ionescu, câte şapte reuşite de fiecare.