Gloria Buzău, eliminată din Cupa României

0

Gloria Buzău a ratat şansa de a evolua în şaisprezecimile Cupei României în compania unei formaţii din Liga I. Gruparea din Crâng a fost eliminată din competiţie, marţi, chiar în faţa propriilor suporteri, de către CF Brăila.

Prima repriză le-a aparţinut buzoienilor, care au reuşit să pună în pericol poarta brăilenilor în mai multe rânduri. Cea mai mare ocazie a Gloriei s-a consemnat în minutul 22, când vârful Burlacu a scăpat singur cu portarul Comănescu, dar goalkeeper-ul brăilean a reuşit să respingă.

Cea de-a doua repriză a fost dominată de oaspeţi, jocul bun al brăilenilor materializându-se şi pe tabela de marcaj. În minutul 69, Dima a dechis scorul cu un şut de la 12 metri, după o bâlbâială în careu a apărătorilor buzoieni. În repriza a doua, brăilenii au lovit şi de două ori bara prin Viorel Frunză, în minutele 65 şi 73.

Gloria Buzău - CF Brăila 0 - 1, iar fotbaliştii lui Alin Pânzaru aşteaptă tragerea la sorţi pentru a afla cu ce echipă din Liga I vor da piept în următoarea fază a competiţiei.

Citeşte şi: Târgurile de animale din judeţ, închise timp de o lună de teama bolii limbii albastre