Eşec usturător al Gloriei Buzău, în partida cu Rapid Bucureşti

0

Gloria Buzău a suferit un eşec la scor în Giuleşti, în ultimul meci al etapei cu numărul 17 a Ligii a doua la fotbal. Gloria Buzău a fost învinsă cu scorul de 4-0, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Partida dintre Rapid Bucureşti şi Gloria Buzău ar fi putut să nu se dispute, jucătorii buzoieni refuzând la un moment dat să facă deplasarea la Bucureşti.

Jucătorii Gloriei au început bine, dar după două ocazii mari ratate în primele zece minute, a început coşmarul. În minutul 19 al partidei, rapidistul Mădălin Martin a deschis scorul după o acţiune personală, iar apoi defensiva Buzăului a gafat incredibil în minutul 25 şi Iulian Popa a marcat pentru 2-0.

După alte 11 minute, gazdele au reuşit să se distanteze la 3 goluri, prin acelaşi Iulian Popa, care a speculat o nouă greşeală a apărătorilor Gloriei.  Înainte de pauză, scorul a luat proporţii - Trandu a marcat încă un gol, de data aceasta din lovitură liberă.

Rapid nu a mai forţat în repriza a doua, în timp ce Gloria Buzău a cedat pe final şi din punct de vedere fizic. Doar Trandu putea să mai marcheze o dată, tot din lovitură liberă, dar a tras în plasa laterală.

Meciul s-a terminat cu scorul de 4-0 pentru Rapid, care este în continuare lider în liga a doua. În urma acestei etape, Gloria Buzău se află pe locul 8, cu 20 de puncte, în timp ce Rapid Bucureşti se află pe primul loc, cu 36 de puncte.

Partida dintre Rapid Bucureşti şi Gloria Buzău era foarte aproape să nu se dispute. Fotbaliştii Gloriei nu au vrut să facă deplasarea, în lipsa unor garanţii că îşi vor primi, în următoarele zile, o parte din banii restanţi.

În cele din urmă, fotbaliştii Gloriei au decis să facă deplasarea la Bucureşti. Ei au primit garanţii din partea oficialităţilor locale că până la sfârşitul acestei săptămâni, vor primi un salariu din cele restante, iar până de Sărbători le va intra în conturi încă un salariu.