Simone Tempestini a câştigat Trofeul Teliu. A făcut un nou record al traseului

0

Simone Tempestini a câştigat nouă dintre cele zece runde ale comptiţiei desfăşurate în acest weekend. Cel mai bun rezultat al zilei, reuşit în manşa secundă de antrenamente, a însemnat şi doborârea recordului traseului, Simone parcurgând cei 3.55 km cu timpul de 1m38.544s.

Pilotând în premieră un prototip Radical SR4, campionul mondial de raliuri al juniorilor a obţinut cel mai bun timp în nouă din cele zece urcări ale întrecerii, doborând şi recordul traseului. Pe al doilea loc, la peste şapte secunde în urma lui Tempestini, a încheiat bulgarul Lyuben Kamenov, pilot al unui Mitsubishi Lancer EVO VIII. Ultimul loc pe podiumul clasamentului general i-a revenit lui Paul Andronic, aflat tot la volanul unui Mitsubishi Lancer EVO, dar de generaţie diferită.

Etapa ce a reluat campionatul de viteză în coastă după vacanţa de vară a adus 75 de concurenţi pe traseul găzduit de DN10, ce leagă judeţele Braşov şi Covasna. După ce joi a luat un prim contact cu maşina pusă la dispoziţie de echipa italiană Autosport Sorrento, Simone a parcurs sâmbătă dimineaţă pentru prima dată traseul etapei de coastă cu prototipul Radical. Mai lent cu 3 zecimi de secundă decât Horaţiu Ionescu Cristea în prima manşă de recunoaşteri, pilotul Napoca Rally Academy a obţinut timpul de referinţă pe toate celelalte cinci urcări ale zilei. Cel mai bun rezultat al zilei, reuşit în manşa secundă de antrenamente, a însemnat şi doborârea recordului traseului, Simone parcurgând cei 3.55 km cu timpul de 1m38.544s.  Duminică au fost programate încă două manşe de recunoaşteri şi două manşe de concurs, câştigate tot de Simone Tempestini.

Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop se va desfăşura la Câmpulung Muscel în zilele de 23 şi 24 septembrie.