HCM Baia Mare învinge în deplasare la Braşov şi este principala favorită la câştigarea titlului

0

Faza finală a Campionatului Naţional de Handbal Feminin a debutat miercuri cu partida dintre Corona Braşov şi HCM Baia Mare. Cele două echipe, principalele candidate la titlu au oferit cel mai frumos meci al sezonului, partidă încheiată cu victoria echipei băimărene.

În primul joc din Final 3, HCM Baia Mare a învins în deplasare cu 35-30 (15-16) pe Corona Braşov. După o primă repriză echilibrată, oaspetele s-au desprins în repriza secundă la 7 goluri diferenţă pe fondul unei evoluţii de excepţie a Melindei Geiger, care a marcat nu mai puţin de nouă goluri.

Din păcate, la mijlocul primei reprize Geta Diniş Vârtic s-a accidentat la genunchi şi a fost transportată cu ambulanţa la spital. Piciorul accidentat i-a fost pus în ghips, urmând ca mâine să i se facă un RMN pentru a se stabili un diagnostic.

Echipa băimăreană a fost însoţită la Braşov de circa 150 de suporteri, care şi-au încurajat frenetic favoritele pe toată durata partidei.

Corona Braşov: Mârcă, Dedu - Brădeanu 10 (5), Chiper 7, Zamfir 3, Hotea 2, Manda 2, Briscan 2, Apetrei 2, Ţăcălie 2, Burghel, Pricopi, Tudor, Raţiu. Antrenori: Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.

HCM Baia Mare: Ungureanu (5 int.), Băbeanu (8) - Geiger 9, Buceschi 8 (1), Ardean Elisei 7, Nechita 7, Marin 3, Oltean 1, Bondar, Diniş Vârtic, Szucs, Rudics, Tătar. Antrenori: Costică Buceschi şi Magdalena Kovacs.

Aruncări de la 7m: 5-2 (transformate 5-1, a ratat Marin).

Minute de eliminare: 10-14.