FOTO A încercat să scape de poliţia de frontieră folosindu-se de un moped plin cu ţigări de contrabandă
0
Poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmaţiei au descoperit şi confiscat, în ultimele 24 de ore, 14.000 pachete ţigări, de provenienţă ucraineană, în valoare de aproximativ 130.000 de lei.
În unul din cazuri poliţiştii de frontieră au urmărit in trafic un moped care nu a oprit la semnalele regulamentare, şi despre care s-a stabilit ulterior că transporta 1.000 pachete ţigări, iar şoferul nu poseda permis de conducere.
"În data de 13 august, pe timpul executării unor misiuni de supraveghere a frontierei de stat în zona de competenţă, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului PF Sarasău au observat un moped care se deplasa de la frontiera de stat spre DN 19, pe direcţia localităţii Sarasău.
Drept urmare, o echipă de intervenţie s-a deplasat în teren cu o maşină din dotare, care a folosit semnalele acustice şi luminoase, pentru a opri la control scuterul în cauză.
La observarea autospecialei poliţiei de frontieră, conducătorul mopedului a accelerat, continuându-şi deplasarea în viteză spre localitatea Sighetu Marmaţiei, dar circulând pe mijlocul carosabilului şi efectuând viraje periculoase, astfel încât să nu poată fi depăşit de către maşina poliţiei de frontieră.
După o urmărire de aproximativ 2 km, din cauza vitezei excesive, conducătorul scuterului a pierdut controlul direcţiei de deplasare, a intrat pe contrasens şi s-a izbit de stâlpul de la poarta unui imobil de pe raza localităţii Sighetu Marmaţiei", a declarat Radu Lungu, purtator de cuvânt al ITPF Sighetu Marmaţiei.
După impact, bărbatul a încercat să fugă, dar după aproximativ 50 de metri a fost reţinut de către oamenii legii.
Cu această ocazie, poliţiştii de frontieră au observat că persoana prezenta răni din cauza impactului, fapt pentru care a fost condusă la Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei pentru îngrijiri de specialitate, fără a necesita internarea.
Ulterior, s-a efectuat un control amănunţit asupra mopedului, ocazie cu care poliţiştii de frontieră au descoperit în locaşurile acestuia cantitatea de 1.000 pachete ţigări de provenienţă ucraineană, în valoare de aproximativ 8.900 lei.
Totodată, s-au efectuat verificări şi s-a constatat că şoferul mopedului, D. Marius, de 36 de ani, domiciliat pe raza jud. Maramureş nu posedă permis de conducere.
În cauză se efectuează cercetării sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere, ţigările au fost ridicate în vederea confiscării, iar mopedul în valoare de 500 de euro a fost indisponibilizat la sediul sectorului până la finalizarea cercetărilor.
Pe timpul executării unor misiuni de supraveghere şi control la frontieră, poliţiştii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmaţiei au mai descoperit abandonate la frontiera verde, în ultimele 24 de ore, 12.790 pachete ţigări, în valoare de peste 120.000 de lei.
Întreaga cantitate de ţigări a fost ridicată în vederea confiscării, iar în continuare se efectuează cercetări în vederea depistării tuturor persoanelor implicate şi stabilirii împrejurărilor în care s-au produs evenimentele, pentru a fi trase la răspundere persoanele vinovate.




