Poliţist băcăuan, selecţionat în lotul naţional de judo al României

0
Mihai Gosav (primul din dreapta) pe podiumul Cupei României

Agentul şef de poliţie Mihai Gosav reuşeşte să continue înalta performanţă în sport la 41 de ani. Antrenor al lotului naţional de Unifight, poliţistul băcăuan a fost selecţionat să reprezinte România la judo.

Mihai Gosav a obţinut medalia de bronz la Cupa României pentru seniori la judo, care s-a desfăşurat la Iaşi, în perioada 10-12 mai. Competiţia a adunat la start 118 sportivi din peste 35 de cluburi din ţară.

Judoka băcăuan a luptat la categoria 100 de kg şi a obţinut medalia de bronz, după ce l-a învins prin ippon pe vicecampionul naţional la tineret, un sportiv de 20 de ani, de la Centrul Olimpic Oradea.

Obţinerea bronzului la această competiţie reprezintă cea mai bună performanţă internă a sportivului băcăuan dar şi cea mai bună performanţă din ultimii 15 ani, obţinută de seniorii judoka băieţi din judeţul Bacău.

Cupa României pentru seniori la judo a fost şi un test pentru poliţistul băcăuan, selecţionat în lotul României pentru a participa la Campionatul European de Judo, sportivi peste 30 de ani, ce se va desfăşura la Paris, în perioada 11-15 iunie.

Alte articole:

Ronald Gavril a câştigat meciul de box profesionist disputat în Las Vegas

Medalii de toate culorile pentru luptătorii de la SCM Bacău la Campionatele Naţionale