FOTO VIDEO Războaie daco-romane în Cetatea Alba Iulia
0Garda Romană de la Apulum împreună cu voluntarii viitoarei trupe de daci au pus în scenă vineri Cetatea Vauban Alba Carolina un nou episod din războaiele daco-romane.
Sutele de turişti prezenţi au avut ocazia să vadă cum a debutat conflictul daco-roman, fiind purtaţi în timp până în a doua jumătate a secolului I d. Hr. Scena a avut loc pe platoul din faţa
Porţii a IV-a şi a fost realizată de talentaţii membrii ai trupelor de daci şi romani
Confruntarea i-a adus aduce în prim-plan pe soldaţii romani care compun Legiunea a XIII-a Gemina, condusă personal de împăratul roman Domiţian şi războinicii daci cu regele Decebal în fruntea lor. De această dată, dacii au ieşit învingători.
Evenimentul este organizat în fiecare zi de vinery şi este oferit de Societatea de Transport Public Alba Iulia, cu sprijinul Primăriei Alba Iulia, Consiliul Judeţean Alba, Muzeul Naţional al Unirii şi Asociaţiei Culturale Apulum Reenactment.