Cursuri de formare profesională pentru persoane inactive, şomeri şi persoane în căutarea unui loc de muncă
0Participanţii la cursuri sunt selectaţi din zonele rurale şi urbane, din regiunile Centru şi Nord-Vest, în urma unor sesiuni de informare, consiliere şi orientare privind cariera, individuale şi de grup. Programele sunt organizate printr-un proiect cu finanţare europeană.
Vorbim de cursuri gratuite de iniţiere(„Iniţiere în calculatoare – TIC-“ 4 serii de cursanţi; „Competenţe antreprenoriale“ -6 serii de cursanţi şi „Iniţiere în Limba engleză“-3 serii de cursanţi), unul de specializare („Agenţi de vânzări“-6 serii de cursanţi), respectiv unul de calificare („Cofetar“ -3 serii de cursanţi).
560 de beneficiari din 2 regiuni vor primi certificate recunoscute în ţară şi străinătate
Primul program, cel de „Iniţiere în calculatoare – TIC“, va demara în cursul lunii iulie 2014, la Alba Iulia. Programul, cu o durată de o lună, este organizat şi susţinut de lectori ai Xerom Service S.R.L., la Alba Iulia. Tot în luna în curs, vor începe cursurile de specializare în ocupaţia de „Agenţi de vânzări“, organizate şi susţinute de lectori ai S.C. 3 Art S.R.L, la Satu Mare. Ambele programe se vor desfăşura dominant sub formă practică şi folosind metrode de predare specifice adulţilor. Cursanţii aparţin grupului ţintă şi provin din rândul persoanelor în căutarea unui loc de muncă, şomerilor, cei mai mulţi de lungă durată şi persoanelor inactive. Participanţii au fost selectaţi de experţii proiectului din zonele rurale şi urbane, în urma unor sesiuni de informare, consiliere şi orientare privind cariera, individuale şi de grup. Din numărul total de beneficiari, 560 vor primi certificate A.N.C. (Autoritatea Naţională pentru Calificări), recunoscute pe piaţa internă a muncii şi în statele din Uniunea Europeană.
Tot prin proiect sunt furnizate, în regim de gratuitate, servicii de mediere în vederea creşterii ratei de ocupare, dar şi de asistenţă şi consiliere pentru iniţierea unei afaceri. Serviciile vor fi furnizate la sediul beneficiarului şi partenerilor, dar şi prin deplasarea specialiştilor proiectului în comunele şi oraşele din cele două regiuni. Metodele de lucru ajută la completarea, diversificarea şi îmbunătăţirea serviciilor asigurate de instituţiile statului.
Proiectul prin care se furnizează serviciile amintite este derulat de XEROM SERVICE S.R.L. Alba Iulia, în parteneriat cu S.C. 3 ART S.R.L Baia Mare şi Asociaţia Pro Factum Alba Iulia. A demarat în data de 1 aprilie 2014, are o perioadă de implementare de 18 luni şi un buget total de 5.632.100 lei. Este co-finanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013