Şeful CNAIR, pe şantierul autostrăzii Sebeş - Turda. Sorin Scarlat le-a cerut antreprenorilor să finalizeze lucrările în 2020
0
Directorul general CNAIR, Sorin Scarlat, a efectuat sâmbătă, 8 februarie, o vizită inopinată pe şantierele autostrăzii Sebes-Turda, Loturile 1 şi 2.
Într-o postare pe Facebook-ul instituţiei, Scaralat susţine că le-a solicitat celor doi antreprenori, care lucrează pe loturile 1 şi 2 să se mobilizeze pentru a-şi respecta angajamentele asumate.
Mai exact, Scarlat se referă la promisiunea celor doi constructori că până la sfârşitul lui 2020, circulaţia pe cele două loturi va fi deschisă.
„Am văzut că antreprenorul execută lucrari de terasamente în amplasamentul nodului rutier de la Sebeş (nod ce va asigura legătura autostrăzilor A1 cu A10). Pe lotul 2, antreprenorul execută lucrări la bretelele nodului rutier Teiuş, lucrări permise şi posibile în această perioadă.

Acum, la inceput de an, când stabilim programul şi calendarul de implementare le-am solicitat antreprenorilor să-şi mobilizeze resursele astfel încât să respecte angajamentele asumate şi la sfârşitul anului 2020 să putem circulă şi pe cele doua loturi.

La lotul 1, stadiul fizic al lucrărilor este de 83% iar la lotul 2 este de peste 62%. Antreprenorii trebuie sa înţeleagă necesitatea finalizării acestor tronsoane de autostradă în decursul acestui an”, a declarat Scarlat pe Facebook.