Competiţiile de acest fel, pentru desemnarea celor mai bune feluri de mâncare din anumite categorii specifice, se fac în aproape toate ţările, în paralel cu competiţiile pentru desemnarea celor mai bune (în general) restaurante din oraşul sau zona respective, grupate pe tipuri de bucătării sau specific dominant, de regulă.

Se întâmplă adesea ca un restaurant să fie desemnat drept cel mai bun din oraş, pe anul respectiv, pentru o anumită bucătărie, însă cel mai bun fel dintr-o anumită mâncare din acea bucătărie să fie găsit(a) la alt restaurant. De aici utilitatea unui al doilea clasament, paralel.

Dacă evaluările pentru desemnarea celor mai bune restaurante după specific se fac aproape întotdeauna inopinat şi anonim, competiţiile pentru desemnarea celor mai bune feluri de mâncare se fac, în egală măsură, atât inopinat şi anonim, cât şi printr-un sistem de înscriere voluntară şi cu degustări deschise, restaurantele pregătindu-se din timp pentru aceste evaluări.

Pentru competiţia "Topul Mâncărurilor", Restocracy a ales acest al doilea sistem, cu înscriere voluntară şi cu evaluare deschisă, la vedere. Practic, prin acest sistem urmărim să vedem care este nivelul maxim pe care un restaurant, respectiv cheful lor, pot să-l atingă dacă îşi pun la contribuţie toată priceperea şi resursele şi fac un efort consistent, în ideea că oricine ar putea beneficia de o astfel de experienţă gastronomică, cel puţin teoretic.

Competiţia "Topul Restocracy al Mâncărurilor" este organizată anual, în perioada ianuarie-aprilie, iar titlurile decernate restaurantelor câştigătoare, "Cel mai bun fel specific pentru anul X" are valabilitate un an, până la desemnarea următorilor câştigători ai respectivei categorii, în următorul an. În cazul categoriilor cu mai multe subcategorii, nominalizările şi premiile vor fi acordate separat pe fiecare subcategorie: “Cea mai bună vită ne-japoneză din Bucureşti în anul 2018”, respectiv “Cea mai bună vită japoneză din Bucureşti în anul 2018”, că exemplificare.



Dacă e cazul, se acordă şi nişte menţiuni speciale pentru anumite feluri de mâncare excepţionale restaurantelor care nu au câştigat titlul la categoria respectivă, şi menţiuni speciale "hors concours" pentru alte merite şi realizări, cum ar fi serviciile sau feluri de mâncare în afară concursului.

Restaurantele care au dorit să concureze au trecut printr-un prim filtru, fiind admise în concurs în jur de 10 restaurante pentru fiecare categorie. Anul acesta competiţia s-a făcut doar pentru restaurantele din Bucureşti, însă va fi extinsă şi la alte oraşe în anii următori.

Categoriile impuse, unele dintre ele cu subcategorii, sunt:

  • Sushi, Sashimi, Ramen şi Udon (4 subcategorii separate, dar acelaşi juriu – se prezintă simultan)
  • Paste şi Risotto (2 subcategorii separate, dar acelaşi juriu – se prezintă simultan)
  • Steak (2 subcategorii separate, vită nejaponeză şi vită japoneză, dar acelaşi juriu – se prezintă simultan)
  • Foie gras
  • Fructe de mare
  • Peşte
  • Humus, Tabbouleh, Kibby (3 subcategorii separate, dar acelaşi juriu – se prezintă simultan)
     

Aceste 7 categorii rămân neschimbate de la o ediţia la alta ("Seria Permanentă"), însă de-a lungul anului vor mai fi lansate competiţii punctuale ("Seria Flotante"), pe câte o categorie, fie la iniţiativa unor restaurante, fie deschise de către Restocracy. Modul de abordare, de evaluare şi de lucru vor fi identice cu cele de la Seria Permanentă.

De regulă, aceste categorii sunt asociate cu cele mai reprezentative feluri de mâncare dintr-o anumită bucătărie majoră său specific dominant, însă în Seria Flotante pot fi incluse şi feluri mai puţin comune, din bucătarii minore sau exotice.

Evaluarea se face în două etape: preselecţia, în urma căreia primele 3-5 restaurante intra în evaluarea finală. E important de menţionat că se evaluează EXCLUSIV calitatea şi prezentarea mâncării, şi nimic altceva, cum ar fi ambiantă, serviciile, preţurile, vinurile etc.

Restaurantele pot prezenta şi feluri de mâncare ce nu sunt în meniul curent (existent la data competiţiei), însă cu obligaţia de a fi introduse în meniu felurile respective în cazul în care au câştigat titlul sau o menţiune specială.

Anul acesta au fost 37 de restaurante înscrise în concurs, multe dintre ele la mai multe categorii şi subcategorii:

  1. Argentine
  2. AV8
  3. Avalon
  4. Belli Siciliani
  5. Benihana
  6. Borgo Margherita
  7. Caffe Citta
  8. Cherhanaua Ancora
  9. Dancing Lobster
  10. Edo Garden
  11. Fish House
  12. Ginger Sushi Bar & Lounge
  13. Ici et La
  14. Isoletta
  15. Joseph by Joseph Hadad
  16. JW Steakhouse
  17. Kanpai Bistro
  18. L’Atelier
  19. La Cantine de Nicolai
  20. La Cave de Bucarest
  21. La Estancia
  22. La Terrazza
  23. Le Bistrot Francais
  24. MAIZE
  25. Mesogios
  26. Osho
  27. Pasterra
  28. Poesia
  29. Prime
  30. Raionul de Peste
  31. Red Angus
  32. Roberto’s
  33. Sushiroom
  34. Vacamuuu
  35. Yoshi
  36. Yuki
  37. Zen Sushi
     

Notă: la categoria "Humus, Tabbouleh şi Kibby" nu au fost suficiente înscrieri, prin urmare a fost suspendată din Seria Permanentă în acest an, însă va putea fi inclusă în Seria Flotantelor, cu o revenire în seria de bază de anul viitor.



Echipele de jurizare sunt separate pe fiecare categorie în parte şi sunt (parţial) diferite la faza de preselecţie faţă de faza finală. Pentru faza de preselecţie sunt formate din 3-5 membri, iar pentru faza finală din 5-7. Fac parte din aceste jurii persoane cu o mare experienţa internaţională, care au călătorit mult de tot şi care au avut ocazia de a mânca felurile respective de mâncare în foarte multe locuri din lume, cu precădere în zonele de origine ale acestor mâncăruri pentru perioade semnificativ de lungi de timp - nativi ai ţărilor respective sau alţii cu o expunere îndelungată la respectiva cultură gastronomică.

Anul acesta, juriile au cuprins peste 70 de personalităţi din aproape 30 de ţări, cu peste 20 de ambasadori ai unor ţări străine în România sau ambasadori români în străinătate, toţi cu o îndelungată experienţă de degustare în cele mai mari restaurante ale lumii. Niciun reprezentant al Restocracy nu face parte din aceste jurii.

Restocracy task-forces (jury teams)

Steak:

  • HE Mr Felipe Guillermo Alvarez de Toledo, Ambassador of Argentina
  • HE Mr Eduardo Augusto Ibiapina de Seixas, Ambassador of Brazil
  • HE Mr Derek Feely, Ambassador of Ireland
  • HE Manuel Gonzalo Vieira Merola, Ambassador of Uruguay
  • HE Mr José Miguel Menchaca Pinochet, Ambassador of Chile
  • Alejandro Hajdenberg, Argentine, Country Director IMF
  • Alexandru Victor Micula, State Secretary at MFA, former Ambassador in Argentina and Paraguay
  • Matthias Mau, First Secretary, Political Section, Embassy of Germany
  • Prince Mihai Ghyka
  • Gaston Figarrota, Argentine, Country manager COFCO
  • Valeriu Nistor, Director Vodafone
  • Ufuk Tandogan, Turk, President of Garanţi Bank
  • Kaspar Michel, Swiss, investor
  • Basav Ray Chaudhuri, British of Indian origin, international consultant


Sushi, sashimi, udon and ramen:

  • HE Mr Kisaburo Ishii, Ambassador of Japan
  • HE Mr Hans Klemm, Ambassador of the USA
  • Calin Fabian, Head of the MFA protocol, former Ambassador to Korea
  • Christophe Gigaudaut, Director of the Institut Francais, hâş studied and worked for many years in Japan
  • David Allen Schlaefer, Political Attache of the US Embassy
  • Mayo Nishiike, First Secretary, Political Section, Embassy of Japan
  • Andrei Caramitru, Managing Partner of Boston Consulting Group
  • Raluca Schlaefer, UŞ Embassy, ​​lived more than 16 years in Japan
  • Chef Shuichiro Sumiyoshi, personal chef of HE Mr Kisaburo Ishii, Ambassador of Japan to Romania


Foie gras:

  • HE Ms Michèle Ramis, Ambassador of France
  • HE Ms Taous Djellouli, Ambassador of Algeria
  • Radu Boroianu, former Ambassador to Switzerland, former Director of the Romanian Cultural Institute
  • Serge Rameau, Consul of Madagascar
  • Eric Ştab, Chairman & CEO Engie Romania
  • Maurits Dohmen, Dutch, Director of the Netherlands Romania Chamber of Commerce
  • Misu Negritoiu, former President of ING and the Financial Supervision Authority
  • Prince Mihai Ghyka
  • Nicolas Don, French, journalist
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD


Seafood:

  • HE María Eugenia Echeverría Herrera, Ambassador of Peru
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr José Miguel Menchaca Pinochet, Ambassador of Chile
  • HE Mr Fernando Manuel de Jesus Teles Fazendeiro, Ambassador of Portugal
  • Rodrigo Guzmán Barros, Consul of Chile
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Dans Pascariu, President of Unicredit Bank
  • Sergiu Oprescu, President of the Romanian Banking Association, President of Alpha Bank
  • Serge Gonvers, Swiss, Partner of Mazars
  • Onder Eren, Turk, CEO Totalsoft
  • Sven Marinus, Belgian, Country Manager Sodexo
  • Adina Popă, consultant
  • Basav Ray Chaudhuri, British of Indian origin, international consultant


Hommos, tabbouleh and kibbi:

  • HE Ms Rana Mokaddem, Ambassador of Lebanon
  • HE Ms Boutheina Labidi, Ambassador of Tunisia
  • HE Mr Talal Mansour Alhajeri, Ambassador of Kuwait
  • HE Mr Fuad Karim Saliba Kokaly, Ambassador of Palestine
  • HE Mr Saker Malkawi, Ambassador of Jordan
  • Tatiana Proskuryakova, Country Director World Bank
  • Matthias Mau, First Secretary, Political Section, Embassy of Germany
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD
  • Maurits Dohmen, Dutch, Director of the Netherlands Romania Chamber of Commerce
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Florin Pogonaru, investor, President of AOAR
  • Roland Rizk, Lebanese, Regional director Europe J & C Joel Ltd


Pasta and risotto:

  • HE Mr Marco Giungi, Ambassador of Italy
  • HE Ms Isabel Rauscher, Ambassador of Austria
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr Davor Vidis, Ambassador of Croatia
  • HE Mr José Guillermo Ordorica Robles, Ambassador of Mexico
  • Tatiana Proskuryakova, Country Director World Bank
  • Cristian Colteanu, former Ambassador of Romania to Italy, Country manager General Electric
  • Alessandro Pitotti, Commercial Attaché of the Italian Embassy, ​​member of the Accademia Italiana della Cucina
  • Sergiu Oprescu, President of the Romanian Banking Association, President of Alpha Bank
  • Marian Popă, Country manager of Deutsche Bank Technology
  • Prince Michael of Laufenburg
  • Nicola Longo Dente, Italian, Vice president of Unicredit Bank, member of the Accademia Italiana della Cucina New York and Istanbul
  • Luigi Zaccagnini, President of Accademia Italiană della Cucina, delegazione di Bucarest
  • Giulio Bertola, Italian, member of Accademia Italiană della Cucina, delegazione di Bucarest
  • Marius Persinaru, Country manager Schneider Electric
  • Virgil Nitulescu, Director with the Ministry of Culture
  • Brian Jardine, American, Managing partner Wolf Theiss
  • Kaspar Michel, Swiss, investor


Fish:

  • HE Mr Thomas Baekelandt, Ambassador of Belgium
  • HE Mr Salah Eldin Abdel Sadek Ahmed, Ambassador of Egypt
  • HE Mr Saker Malkawi, Ambassador of Jordan
  • Christopher Duggan, Deputy chief of mission, Embassy of Canada
  • Nigel Bellingham, Director of the British Council
  • Gildă Lazăr, Corporate Affairs Director of JTI
  • Javier Garcia-del-Valle, Spaniard, CEO Happy Tour
  • Mohamed Ketata, Director Central and Eastern Europe of Agence Universitaire de la Francophonie
  • Prince Mihai Ghyka
  • Sofiane Benmaghnia, Canadian of Tunisian origin, Country manager Lafarge Holcim
  • Monica Nistorescu, writer
  • Jean-Pierre Vigroux, French, Administrator of BRD
  • Florin Pogonaru, investor, President of AOAR

Câteva dificultăţi, în bună parte aşteptate, am avut la evaluarea felurilor de mâncare cu versiuni ce se pot îndepărta semnificativ de cele originare, din ţările în care au apărut, fie prin "europenizare", prin introducere în circuitul "fusion" sau al altor bucătarii creative. A trebuit să comparăm feluri de mâncare pregătite în maniera tradiţională, "că la ele casa", cu unele semnificativ schimbate şi adaptate altor gusturi şi imaginaţiei bucătarilor respectivi. Oarecum surprinzător, am avut situaţii în care nativii ţărilor respective au apreciat mai mult versiunile mai "originale", "creative", şi invers, nenativi care le-au punctat mai multe pe cele "originare", apropiate de bucătăria lor nativă.

Altă dificultate a fost comparaţia felurilor de mâncare bazate aproape exclusiv pe calitatea produselor şi ingredientelor de bază (cum ar fi peştele sau fructele de mare), cu puţine intervenţii asupra lor, sau chiar crude, cu feluri de mâncare din aceeaşi categorie dar gatite cu reţete sofisticate, cu mulat intervenţie asura lor din partea bucătarilor. Comparaţie dificilă, desigur, mai ales că Restocracy nu a impus nişte proceduri clare pentru aceste situaţii. Probabil vor fi introduse începând cu ediţia următoare sau poate că vor face chiar obiectul unor subcategorii distincte în viitor.

Câştigătorii Ediţiei "Topul Restocracy al Mâncărurilor" Bucureşti 2018, Seria Permanentă, sunt:

Cele mai bune sushi şi sashimi din Bucureşti în 2018 - Argentine
Cel mai bun ramen din Bucureşti în 2018 - Kanpai Bistro
Cel mai bun udon din Bucureşti 2018 - Yuki
Cele mai bune paste şi cel mai bun risotto din Bucureşti în 2018 - Roberto’s
Cel mai bun foie gras din Bucureşti în 2018 - L’Atelier
Cel mai bun peşte din Bucureşti în 2018 - Fish House
Cele mai bune fructe de mare din Bucureşti în 2018 - Isoletta
Cel mai bun steak (vită japoneză) din Bucureşti în 2018 - Benihana
Cel mai bun steak (vită nejaponeza) din Bucureşti în 2018 – Red Angus

Menţiuni speciale pentru:

Somonul sălbatic de la Yoshi
Bucatini al coniglio della caccia de la Borgo Margherita
Risotto ai ricci di mare con bottarga de la Belli Siciliani
Legumele de la MAIZE
Supă de fructe de mare de la Raionul de Peşte
Creveţii cu sos de lămâie şi usturoi de la Mesogios
Lobsterul cu polenta de la Le Le Bistrot Francais
Macroul cu sos verde de la La Cave de Bucarest
King & Tiger Prawns de la Dancing Lobster

Menţiuni speciale "hors concours" pentru:

Pizza Margherita de la Borgo Margherita
Ciocolată spumoasă, cremoasa, crocantă, îngheţată de arahide cu sare afumată şi piment d’Espelette de la Le Bistrot Francais
Serviciul şi ambianţa de la Isoletta

Îi felicităm pe toţi câştigătorii premiilor din acest an, pe chef-ii şi pe managerii restaurantelor respective şi pe toţi cei de acolo!

Îi felicităm pe finalişti, în egală măsură:

Restaurantele care au intrat în finală pentru categoria Foie Gras sunt (în ordine alfabetică):

L’Atelier
La Cantine de Nicolai
Le Bistrot Francais

Restaurantele care au intrat în finală pentru categoria Peşte sunt (în ordine alfabetică):

Fish House
La Cave de Bucarest
L’Atelier
Poesia
Raionul de Peşte

Restaurantele care au intrat în finală pentru categoria Paste şi Risotto sunt (în ordine alfabetică):

AV8 (risotto)
Borgo Margherita (paste)
Isoletta (la ambele sub-categorii, paste şi risotto)
Roberto’s (la ambele sub-categorii, paste şi risotto)

Restaurantele care au intrat în finala competiţiei pentru cele mai bune Sushi, Sashimi, Ramen şi Udon sunt (în ordine alfabetică):

Sushi
Argentine
Ginger
Sushiroom
Sashimi
Argentine
Ginger
Yoshi
Ramen & udon
Kanpai
Yuki
Zen Sushi

Restaurantele care au intrat în finala competiţiei pentru cel mai bun Steak sunt (în ordine alfabetică):

Vita japoneză
Benihana
Osho
SushiRoom
Vacamuuu
Vita nejaponeza
Osho
Poesia
Red Angus

Restaurantele care au intrat în finala competiţiei la categoria Fructe de mare sunt (în ordine alfabetică):

Isoletta
Le Bistrot Francais
Mesogios
Raionul de Peşte

Mulţumim tuturor restaurantelor participante, mulţumim membrilor juriilor, care nu de puţine ori şi-au amânat întâlniri oficiale sau importante reuniuni de afaceri pentru a merge la evaluări!

Mulţumim mass-media şi cititorilor care au preluat această informaţie şi au transmis-o şi altora, cu convingerea că este de folos tuturor, restaurantelor şi clienţilor lor în egală măsură!