Premierul iordanian Hani al-Mulqi demisionează în urma unui val de contestare a politcii sale sociale
0Premierul iordanian Hani al-Mulqi a demisionat luni, după ce a fost, timp de mai multe zile, ţinta a mii de iordanieni care manifestează împotriva politicii sale sociale, a declarat o sursă guvernamentală pentru AFP.
”Premierul Hani al-Mulqi şi-a prezentat în acestă (luni) după-amiază demisia regelui, care l-a primit la palatul regal al Amman (...) şi a acceptat-o”, a declarat această sursă sub protecţia anonimatului.
Suveranul iordanian Abdallah al II-lea l-a desemnat, în paralel, pe ministrul Educaţiei Omar al-Razzaz, să formeze un nou Guvern, potrivit aceleiaşi surse.
Al-Mulqi, care s-a aflat la conducerea Guvernului din mai 2016, se confruntă de miercuri cu un val de furie, în urma unor măsuri denunţate de populaţie - şi anume un proiect de extindere a impozitului pe venitul salariaţilor mai modeşti şi creşteri ale preţului carburantului şi electricităţii.
Aproximativ 5.000 de manifestanţi s-au adunat duminică seara în faţa biroului premierului, la Amman, cerând plecarea sa.
”Ascultă-ne Mulqi, poporul iordanian nu va îngenunchea”, au strigat manifestanţii, repetând în cor ”poporul vrea căderea Guvernului”.
Proiectul de lege cu privire la impozite a fost prezentat la recomandarea Fondului Monetar Internaţional (FMI).
El prevede creşterea cu cel puţin 5% a impozitelor particularilor şi impus deja persoanelor care au un salariu anual de 8.000 de dinari (aproximativ 9.700 de euro). Impozitele aplicate întreprinderilor urmează să crească cu 20-40%.
FMI a aprobat regatului, în 2016, o linie de credit în valoare de 723 de milioane de dolari, pe o perioadă de trei ani. În schimb, Ammanul s-a angajat să implementeze reforme structurale şi să-şi reducă treptat datoria publică la 77% din PIB până în 2021, de la 94% cât era în 2015.