Din Rusia, cu dragoste: Jeremy Clarkson a primit o ofertă de la o televiziune rusească
0
Fostul prezentator al emisiunii „Top Gear“, Jeremy Clarkson, recent concediat de postul BBC, a primit propunerea de a face un nou show la o televiziune rusească deţinută de Ministerul Apărării.
După ce televiziunea britanică a decis să-l concedieze pe Jeremy Clarkson (54 de ani) pentru disputa violentă pe care a avut-o cu unul dintre producătorii emisiunii, au şi venit primele oferte. Presa internaţională a dezvăluit, mai întâi, că realizatorul este curtat Netflix, iar a doua propunere a venit din Rusia.
Canalul Zvezda TV, deţinut de Ministerul Apărării din Rusia, a publicat, pe site-ul său, o scrisoare deschisă către Clarkson, în care îl invită pe acesta la discuţii pentru un nou show TV despre maşini. Potrivit reprezentanţilor postului TV, agentul starului britanic a confirmat că acesta „analizează propunerea“.
Jeremy Clarkson a fost suspendat pe 10 martie de la cârma emisiunii „Top Gear“, după ce a fost acuzat că l-a lovit cu pumnul pe Oisin Tymon, un membru al echipei de producţie. Imediat după acest episod, un tanc a dus la sediul BBC o petiţie semnată de peste un milion de oameni prin care se solicita revenirea lui Jeremy Clarkson pe micile ecrane.
În urma anchetei interne derulate de BBC s-a ajuns la concluzia că Jeremy Clarkson a fost implicat într-o confruntare fizică cu respectivul producător, după aproximativ 20 de minute în care cei doi s-au certat. Altercaţia s-ar fi iscat după ce starul britanic ar fi fost informat, după o zi de filmare, că nu poate să mănânce friptură şi cartofi prăjiţi, din cauză că bucătăria hotelului în care era cazată echipa era închisă.
Astfel, BBC a decis că realizatorul a încălcat principiile postului public l-a concediat, în ciuda faptului că şi viitorul emisiunii „Top Gear“, una dintre cele mai de succes producţii TV la nivel mondial, este, astfel, incert.