Euforie muzicală pe scena din faţa Ateneului, cu tineri artişti
0Până pe 28 iunie, scena din fata Ateneului Roman găzduieşte dirijori si orchestre cu renume, acompaniaţi de artişti cunoscuti din alte sfere muzicale precum jazz, R&B, pop si swing, în cadrul Bucharest Music Film Festival.
Un festival devenit traditie pe scena culturala a orasului, Bucharest Music Film Festival a ajuns la cea de-a X-a ediţie si celebrează acest moment alaturi de bucuresteni in Piata George Enescu, in perioada 19 -28 iunie. Pe toata durata evenimentului, spectatorii se bucură cu o serie de concerte live impresionante, sub semnul modernitatii prin interpretarile contemporane ale muzicienilor.
Artisti cunoscuti din alte sfere muzicale precum R&B, pop si swing, transformand aceasta editie aniversara a festivalului intr-un eveniment de neuitat. In plus, cea de-a X-a editie a Bucharest Music Film Festival are un program diversificat, care, pe langă traditionalul repertoriu de muzica clasica, va include mai multe evenimente conexe antrenante.
La editia din acest an sunt invitate sa participe ansambluri foarte cunoscute precum: Orchestra Nationala Radio, Orchestra Simfonica Bucuresti, Orchestra Romana de Tineret, Big Band-ul Radio, Orchestra Camerata Regala, Cvartetul Artmusik, Orchestra Simfonica Surasul Tineretii. Alaturi de aceste orchestre clasice, vor anima scena prin ritmuri contemporane artisti si trupe cu notorietate precum: Virgil Iantu & Bucharest Jazz Orchestra, Monica Anghel, Luminita Anghel, Nico, Pasarea Rock, Matei Ioachimescu, George Popescu, Sergiu Carstea si dirijorii Tiberiu Soare, Gabriel Bebeselea, Ionel Tudor, Marius Hristescu, Andrei Tudor si Constantin Adrian Grigore.
Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.
JOI, 25 IUNIE
Ora 20:00
LES ENHARMONIQUES
Maria Indricău – pian
Anamaria Biaciu-Popa – pian
Ora 20:30
GRUPUL VOCAL ACAPELLA
Dirijor: George Miron
Anna Maria Maruda, Dana Caraman, Gabriela Madinca – soprane
Beatrice Vatavu, Alina Oprita – alto
Andrei Vatavu, Tudor Tanase – tenori
Razvan Soilica, Daniel Dragulin – bariton/bas
Ora 21:00
Matei Ioachimescu – flaut
George Popescu – chitară
Ora 21:30
CLAUDIA MĂRU HANGHIUC ŞI INVITAŢII SĂI
Alexandra Crăescu, Bogdan Mihai, Doina Antohi, Dana Rotaru, Alexandra Giurca, Diana
Tudor, Victor Bucur, Andrei Hanghiuc
VINERI, 26 IUNIE
Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
Mădălina Paşol – Pian
Cu participarea bursierilor Institutului de Arte
Maria van Staden – 7 ani
H. Lemoine – Studiul Op. 37, nr. 5 in sol major
R. Schumann – Prima durere
Frederick van Staden – 10 ani
J.S. Bach – Inventiunea la 2 voci in fa major
Burgmüller – Studiul Perlelor Op. 100
Robert Schumann – Arabesca
Alexandra Gavrilă – 15 ani
F. Chopin – Studiul revolutionar, Op. 8, Nr, 12
Andrei Bălăşescu – 15 ani
L. van Beethoven – Sonata pastorala, Op. 28
Mădălina Paşol
Paul Constantinescu – Toccata
S. Rachmaninoff – 3 Preludii
Ora 19:00
ORA DE DANS
Ora 20:00
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: Gabriel Bebeşelea
SÂMBĂTĂ, 27 IUNIE
Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
Mădălina Paşol - Pian
Adela Stan - Dan Moi (dramba vietnameză), Ocean Drum, Spring Thunder Drum, Butam sakura,
Kalimba sansula, Koshi chime- aer
Ora 19:00
ORA DE DANS
Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ SURÂSUL TINEREŢII
Dirijor: Marius Hristescu
Solist: Sergiu Cârstea – trompetă
DUMINICĂ, 28 IUNIE
Ora 11:00
CONCERT EDUCATIV PENTRU COPII
CARNAVALUL ANIMALELOR – C. SAINT-SAENS
Adrian Despot – povestitor
Raluca Stratulat – vioară
Nicolae Tărăcilă – vioară
Iulian Popovici – violă
Cătălin Paşol – violoncel
Marius Băran – contrabas
Graţian Papara – flaut
Alexandru Anastasiu – percuţie
Adrian Duminică – clarinet
Mădălina Paşol – pian
Ora 19:00
ORA DE DANS
Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREŞTI
Dirijor: Tiberiu Soare
Corul Accoustic
Dirijor cor: Daniel Jinga