Bianca Danci face figuri din hârtie colorată

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Are numai 10 ani şi o creativitate care atrage atenţia oricărui adult. Bianca Danci este o fetiţă în clasa a III-a din Bistriţa pentru care hârtia şi pânza înseamnă materialul brut din care îşi face păpuşi, ornamente decorative şi tablouri pentru casă. 

Fetiţei îi place să-şi pună mintea la contribuţie. Din hârtie, pânză, boabe de piper, lipici şi multă imaginaţie face păpuşi, diverse ornamente pentru camera ei şi pentru ghivecele de flori ale mamei. Bianca creează şi tablouri decorative care dau un plus de culoare casei. Apartamentul părinţilor fetei este plin de creaţiile Biancăi, de la uşa de la intrare până în camera ei, unde lustra este înconjurată cu frunze colorate şi evantaie din hârtie. În plus, pereţii sunt plini de desene de-ale copilei. „Am făcut figurine pe hârtie colorată pe care le-am decupat şi le-am lipit de beţigaşele care se folosesc pentru frigănele. De Paşte, am creat împreună cu mama pui de găină din lâniţă. În loc de ochi le-am pus boabe de piper. Apoi, i-am aranjat într-un coşuleţ şi, în loc de iarbă, am pus franjuri din hârtie creponată verde", explică Bianca. Curioasă din fire, fata obişnuieşte să se uite la emisiunea lui Mihai Bendeac şi îi place când prezentatorul imită diverse personaje. „Când eram mică, îl imitam pe Ioan Gyuri Pascu, dar acum sunt mare şi nu mă mai ocup cu aşa ceva", spune Bianca, deşi mama ei zâmbeşte cu subînţeles.

Peste 1700 de pagini în două luni

Materia preferată a fetiţei este limba română. Îi place să analizeze texte şi să facă exerciţii de vorbire şi de gramatică. E un copil care citeşte enorm pentru vârsta lui. Ştie deja toate poveştile lui Ion Creangă, nu este poveste de istorie care să fi apărut pe piaţă şi ea să nu o fi citit. Recent s-a apucat de cărţile lui Jules Verne. Bianca are şi un dezvoltat simţ al competiţiei. Ca să fie prima din şcoală, ea a citit peste 1700 de pagini în numai două luni pentru a câştiga un concurs de lectură organizat de învăţătoarea ei. Bianca mai citeşte multe poveşti de istorie. „Vreau să ştiu ce s-a întâmplat în ţara aceasta. Vreau să aflu cum am ajuns din daci români", explică fata. Pe viitor are planuri mari. Vrea să devină fie farmacistă ca să ştie ce medicamente să le dea oamenilor, fie doctoriţă fiindcă nu mai vrea să existe bolnavi.

Învăţătoarea, modelul ei

Bianca îşi admiră învăţătoarea, Maria Lia Sas, pentru că îşi ţine promisiunile şi îi tratează la fel pe toţi copiii, indiferent de condiţia socială şi etnie. „Îmi place doamna pentru că este deşteaptă, corectă şi generoasă. Îmi este ca un fel de mamă". Învăţătoarea este unul dintre oamenii care au ajutat-o să-şi dezvolte creativitatea.

ÎNTREBĂRI şi RĂSPUNSURI

Este vreo vedetă pe care o admiri în mod deosebit?

Ador melodiile lui Michael Jackson. Nimeni nu poate face ce făcea el. Dintre toate piesele lui, cel mai mult îmi place „Black or White".

Cum vezi tu oamenii?

Ca şi copiii! Unii sunt prietenoşi, înţelegători şi toleranţi, dar majoritatea sunt invidioşi şi răutăcioşi.

PROFIL

Născută: 7 aprilie, Bistriţa

Studii: este în clasa a III-a B la Şcoala Generală „Ştefan cel Mare" din Bistriţa

Familie: nu are fraţi sau surori

Ce-i place

Adoră să se dea cu rolele în parc şi în jurul blocului. Biancăi îi mai place să citească basme şi poveşti despre istoria României. Iubeşte drumeţiile.

Ce nu-i place

Detestă faptul că unii copii din jurul ei sunt răutăcioşi şi invidioşi.

Bistriţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite