Serena Williams, bilanţ ireal: Câţi ani au trecut de la primul trofeu cucerit şi la câte titluri a ajuns acum

0

Americanca de 38 de ani va ocupa locul 9 în clasamentul mondial, începând de luni, după triumful de la Auckland, unde a cedat un singur set în cinci partide.

Serena Williams a încheiat socotelile cu anul competiţional 2019 în prima săptămână din septembrie şi a luat o pauză de 123 de zile între finala pierdută la US Open, cu Bianca Andreescu, şi revenirea ei pe teren, la Auckland, la 7 ianuarie.

Iar perioada de odihnă şi de pregătire a fost una perfectă pentru americanca de 38 de ani care a câştigat titlul după o finală cu conaţionala ei, Jessica Pegula (82 WTA), scor 6-3, 6-4, după o oră şi 36 de minute. Acesta a fost primul trofeu cucerit de Serena după cel de la Australian Open 2017! Atunci, americanca a luat o pauză de la tenis, anunţând că e însărcinată. După ce a revenit în circuit, în martie 2018, Williams a pierdut cinci finale dintre care una la Wimbledon 2019 în faţa Simonei Halep.

Odată cu triumful de acum de la Auckland, Serena a ajuns la 73 de titluri WTA, primul fiind cucerit în februarie 1999!

La Auckland, americanca a jucat şi finala probei de dublu, alături de buna ei prietenă, Caroline Wozniacki, însă cele două au fost învinse de perechea formată din Muhammad / Townsend, scor 4-6, 4-6.

Serena a anunţat că va dona toţi banii câştigaţi la Auckland (46,600 de dolari) pentru lupta împotriva incendiilor din Australia. În plus, îşi va scoate la licitaţie cele nouă echipamente pe care le-a folosit în partidele disputate la simplu şi la dublu.