Radu Milea, primul român la CCC, cursa de 101 km de la UTMB

0

Într-o cursă câştigată de unul dintre cei mai buni ultramaratonişti ai lumii, militarul britanic Tom Evans, Radu Milea a fost primul român care a sosit la linia de finiş a cursei de 101 kilometri, ajungând pe poziţia a 80-a.

La startul celei de-a doua curse ca vechime din cadrul Ultra Trail du Mont Blanc, CCC, cursă ce se desfăşoară pe un traseu de 101 km, au fost prezenţi şi 11 români (10 băieţi şi o fată). Primul ajuns la finiş a fost Radu Milea, după o corvoadă de 14.18.15, locul 80. Un timp asemănător cu cel pe care îl făcea în 2015, 14.18.26, atunci când termina însă pe locul 24.

Pe primul loc a fost militarul britanic Tom Evans, care a reuşit o cursă perfectă. A stat la cutie, lăsându-l pe chinezul Min Qi să ducă cursa singur şi pe multiplul campion mondial de alergare montană, italianul Marco de Gasperi, să-l ”hăituiască”. A urcat în faţă pe final şi a reuşit să-l depăşească pe asiatic şi, mai mult, să-i dea până la final aproape 6 minute. Podiumul CCC a fost Tom Evans (10.44.32), Min Qi (10.50.07), Pau Capell (10.52.26), Marco de Gasperi terminând al patrulea (11.21.15). La fete, cursa a fost condusă fără probleme de o chinezoaică, Miao Yao, care a şi fost singura alergătoare care a terminat în mai puţin de 12 ore, în 11.57.46. A fost urmată de Katie Schide (12.28.42) şi de Ida Nilsson (12.41.37).

Un chinez a câştigat OCC. Florin Totalcă, singurul român sub 8 ore

Este pentru prima dată la UTMB când un chinez a câştigat una dintre cursele din cadrul evenimentului. Este vorba de OCC, competiţia cu un traseu de 56 de kilometri şi 3.500 de metri diferenţă de nivel pozitivă. Erenjia Jia a trecut linia de finiş după 5 ore, 28 de minute şi 44 de secunde. A fost urmat de spaniolul Santiago Mezquita (5.34.11) şi de francezul Kevin Vermeulen (5.35.54). La fete, primul loc a fost ocupat de o ultramaratonistă din Noua Zeelandă, Ruth Croft (5.53.09), pe poziţiile doi şi trei ajungând alergătoarele din Spania, Eli Rodriguez (6.00.40) şi Monica Vila (6.40.30). Toţi românii participanţi la OCC au terminat cursa, Florin Totalcă fiind singurul care a ajuns la finiş mai repede de 8 ore, mai exact după 7 ore, 37 de minute şi 46 de secunde. Un timp care l-a plasat pe poziţia 145, într-o cursă în care au fost peste 1.000 de participanţi.