Patru echipe din Liga 2 s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Românei! Toate rezulatele din optimi

0
Minge footbal FOTO NEWS.RO

Cupa României şi-a confirmat încă o dată titulatura neoficială de competiţie a surprizelor, jumătate dintre formaţiile rămase în cursa pentru trofeu fiind formţii din eşalonul secund.

În ultimul meci din optimile de finală, Universitatea Craiova a învins, joi seara, în deplasare, pe FC Botoşani, scor 1-0. Golul calificării în sferturile de finală a fost marcat de Cicâldău, în minutul 3, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Celelalte echipe care au acces în faza următoare a întrecerii sunt Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Universitatea Cluj, Chindia Târgovişte, Dinamo şi Astra Giurgiu.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Cupei României va avea loc luni, 15 februarie, de la ora 10:30, şi vor avea loc, într-o singură manşă, între 2 şi 4 martie.

Semifinalele vor avea loc între 13-15 aprilie (turul), respectiv 11-13 mai (returul), în timp ce finala competiţiei se va juca pe 22 mai.

Rezultatele înregistrate în optimile de finală:

Marţi, 9 februarie

FC Petrolul Ploieşti (Liga 2) – CSM Politehnica Iaşi 3-0

Au marcat: R. Moise (17), V. Ţicu (45+1), Buhăescu (55)

Miercuri, 10 februarie

AFC Farul Constanţa (Liga 2) – Chindia Târgovişte 0-3

Au marcat: Berisha (39), P. Iacob (70), Diaz (72)

Universitatea Cluj (Liga 2) – UTA Arad 2-1

Au marcat: Ogbu (32), S. Ribeiro (73) / Ad. Petre (90+5)

Dinamo – FCSB 1-0

A marcat: Nemec (55)

Joi, 11 februarie

Viitorul Pandurii (Liga 2) – Gaz Metan Mediaş 1-0

A marcat: D. Paraschiv (15)

ASU Politehnica Timişoara (Liga 2) – AFC Astra 1-2

Au marcat: I. Coadă (27) / S. Balaure (59), Montini (82)

FC Botoşani – Universitatea Craiova 0-1

A marcat: Cicâldău (3 pen.)

Meciul Dunărea Călăraşi (Liga 2) – Turris-Oltul Turnu Măgurele nu s-a disputat, ca urmare a deciziei oaspeţilor de a se retrage din toate competiţiile FRF.