Inter Milano este noua câştigătoare a Supercupei Italiei

0
Foto news.ro

Inter Milano a câştigat Supercupa Italiei pentru a şasea oară. Campioana en titre din Serie A a reuşit să o învingă pe Juventus cu scorul de 2-1, după prelungiri.

Ionuţ Radu a fost doar rezervă pe banca Interului în finala câştigată împotriva torinezilor.

Deşi a fost condusă pe teren propriu după reuşita lui McKennie din minutul 25, Inter Milano a punctat după doar 10 minute de joc prin Martinez şi a restabilit egalitatea. După cele 90 de minute de joc cele două formaţii s-au aflat la egalitate. În prelungiri, Sanchez a asigurat trofeul echipei sale cu un gol marcat în minutul 120+1.

Este a şasea reuşită a Interului în Supercupa Italiei după trofeele cucerite în anii 1989, 2005, 2006, 2008 şi 2010.