Ianis Hagi, încă un meci ca titular la Genk: Cât a rezistat pe teren şi ce spun cifrele despre el

0

Mijlocaşul de 20 de ani a câştigat deja încrederea antrenorului Felice Mazzù şi primeşte tot mai multe minute la campioana Belgiei.

Ianis Hagi a fost titular pentru a treia etapă la rând la Genk, iar asta după ce, în runda trecută, a marcat două goluri din penalty şi a oferit şi o pasă decisivă.

De această dată însă, internaţionalul român n-a reuşit să-şi pună amprenta asupra jocului în confruntarea de pe teren propriu cu Mouscron. De altfel, Ianis Hagi a şi fost primul fotbalist schimbat de antrenorul Mazzù, după 60 de minute, când oaspeţii aveau 1-0 pe tabelă.

După ieşirea lui Hagi, campioana Belgiei a reuşit să întoarcă scorul pentru a câştiga cu 2-1.

După nouă runde, Genk e pe 6 cu 16 puncte, la şapte puncte de liderul Club Brugge.

4 goluri şi trei pase decisive are Ianis Hagi pentru Genk în actuala ediţie de campionat.