Dinamo, zero puncte în play-out: „câinii“ au pierdut al treilea meci disputat, deşi au avut om în plus timp de o oră

0
Adrian Mihalcea, antrenorul lui Dinamo

Dinamo a înregistrat, duminică, a treia înfrângere din tot atâtea meciuri disputate în play-out-ul Ligii 1. Sepsi s-a impus cu 3-1 în „Ştefan cel Mare“, la primul meci disputat de bucureşteni după reluarea campionatului.

Oaspeţii au deschis scorul încă din primul minut, prin Safranko, apoi au rezistat mai bine în condiţiile meteo extreme ale primei reprize.

Echipa lui Adrian Mihalcea nu a reuşit să profite de momentul în care Răzvan Tincu a fost eliminat în minutul 38, după un fault din postura de ultim apărător, pe care fotbalistul şi l-a asumat, la interviurile de după partidă. Niczuly a apărat lovitura de la 11 m executată de Slavko Perovic, apoi s-a evidenţiat prin mai multe parade, refuzându-le dinamoviştilor golul.

Sebastian Colţescu a indicat din nou punctul cu var în minutul 81, după o intervenţie a lui Ante Puljic, iar Vasvari a transformat, dublând avantajul lui Sepsi. Florin Ştefan a înscris golul al treilea pentru echipa lui Leo Grozavu, Dinamo reuşind doar în minutul trei al prelungirilor să înscrie în poarta lui Niczuly, prin Robert Moldoveanu.