Evoluţii bune pentru cei mai mici tenismeni ai Clubului Sportiv Târgovişte la Trofeul Consiliului Judeţean Argeş

0

Cei mai mici tenismeni ai Clubului Sportiv Târgovişte s-au remarcat din plin la Trofeul Consiliului Judeţean Argeş, găzduit de baza sportivă a Clubului Sportiv Campion Argeş, în perioada 21-24 septembrie.

După un parcurs bun la concursul dedicat categoriei Under 10 – băieţi, George Matei Bucura s-a clasat la final pe locul 2. Plecat din postura de favorit 2, Matei a cedat greu în finală, în faţa lui Horia Cristişor (fav.1), de la Dinamo Bucureşti, cu 3-5, 2-4.

În schimb, până la jocul din ultimul act, tenismenul clubului nostru a obţinut victorii pe linie. În sferturi l-a depăşit pe Eduard Florescu (Tenis Club Ploieşti), cu 5-3, 4-2, iar în semifinale pe Rafael Dragnea (S&F Tenis System), cu 4-0, 4-1. În clasamentul Federaţiei Române de Tenis, Matei Bucura se află pe locul 96, potrivit cstargoviste.ro

La acelaşi turneu, dar la categoria 12 ani – băieţi, un alt tenismen al clubului nostru, Răzvan Bădescu, a terminat concursul pe locul 3. În semifinale, Răzvan a fost învins de Andrei Vlăducă, de la CS AS Club Muscelul Câmpulung, cu 3-6, 4-6.

Până la disputa din penultimul act al întrecerii, sportivul nostru a mers ceas, obţinând victorie după victorie. În primul tur a dat de pământ cu Tudor Andrei (LPS-CSŞ Piteşti) – 6-1, 6-3, iar în sferturi l-a depăşit pe Patrick Mihăescu (Racheta Campionilor Piteşti), cu 6-2, 6-2.