„Patimile“ episcopului vindecat de COVID după 37 de zile de spitalizare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Petroniu este episcop al Sălajului din 2008 FOTO episcopiasalajului.ro

Chiar dacă au trecut câteva luni de când s-a vindecat de COVID-19, Episcopul Petroniu al Sălajului, în vârstă de 55 de ani, resimte şi acum simptomele bolii.

Infectat cu noul coronavirus la finele lunii octombrie, episcopul Sălajului, Petroniu Florea, a povestit pentru agenţia de ştiri Basilica a Patriarhiei Române cum a trecut prin experienţa COVID şi cât de dificilă a fost lupta cu boala. Pentru că starea de sănătate i s-a depreciat rapid, prelatul a fost internat, fiind spitalizat 37 de zile, inclusiv pe secţia de Terapie Intensivă. „Starea mea de sănătate se deteriora din ce în ce mai mult, medicii care mă tratau erau foarte rezervaţi în privinţa recuperări mele, iar eu am simţit în câteva nopţi la rând că eram foarte aproape de „valea umbrei morţii”. Atunci când durerea fizică este copleşitoare, teama de moarte îşi face loc mai uşor în gândul omului", spune episcopul.

Prima săptămână petrecută la ATI a fost cea mai dificilă, iar veştile legate de starea lui se sănătate nu erau dintre cele mai bune. Ierarhul recunoaşte că s-a temut pentru propria viaţă. „Abia mai găseam resurse să rezist unui tratament îndelungat, cu care eu, un om sănătos până atunci, nu eram obişnuit. Tot credinţa în Dumnezeu, nădejdea şi rugăciunea neîncetată, mi-au dat putere să depăşesc acele momente dificile", adaugă episcopul sălăjean.

Lunga perioadă petrecută pe patul de spital l-a ajutat să înţeleagă cât de fragilă este fiinţa umană şi cât de importantă este grija pentru trup. În plus, a fost un bun prilej de introspecţie: „Având foarte mult timp la dispoziţie, mi-am făcut mai multe examene amănunţite de conştiinţă, regretând mai profund ca oricând deciziile din viaţă pe care socotesc că le-am luat greşit şi, implicit, consecinţele lor".

Scările, piatra de încercare

Deşi au trecut câteva luni de când s-a vindecat, continuă să resimtă urmele bolii. „Pe parcursul nopţii, sunt încă dependent de concentratorul de oxigen. Dacă ziua am un program prea încărcat sau depun efort fizic mai mult şi saturaţia de oxigen din sânge îmi scade sub 90%, apelez din nou la concentratorul de oxigen", spune prelatul. De altfel, la momentul externării, medicii l-au avertizat că recuperarea totală se va face în câteva luni şi că va fi dependent o perioadă de tehnologia medicală: „Mi s-a comunicat faptul că plămânii nu mi s-au vindecat în proporţie de 100% şi timp de cel puţin două luni va trebui să utilizez un concentrator de oxigen pentru a-mi asigura saturaţia necesară organismului meu”.

Aşa se face că anumite activităţi, aparent banale, au devenit o provocare. Deşi susţine că face mişcare în fiecare zi, încă îi este imposibil să parcurgă fără pauze distanţe mai mari. Piatra de încercare o constituie scările, pe care le urcă mai încet decât până acum, în timp ce saturaţia îi scade cu fiecare etaj adăugat.

Episcopul Petroniu consideră că majoritatea pacienţilor COVID au ajuns să se îmbolnăvească nu pentru că au ignorat măsurile de igienă impuse de autorităţi, ci pentru că au o imunitate mai scăzută. De asemenea, este convins că atitudinea faţă de cei infectaţi cu noul coronavirus trebuie să fie una de compasiune şi înţelegere, ei fiind "victimele inocente ale unui virus ucigaş răspândit foarte rapid pe suprafaţa întregului pământ".

Cei infectaţi trebuie să înţeleagă riscurile la care se supun, dar şi riscurile la care îi supun pe alţii, "iar rolul nostru este să îi facem să conştientizeze pericolul şi să îi trimitem de urgenţă la medic", opinează ierarhul.
"Acest virus necruţător ne-a învăţat cât de fragili şi de vulnerabili suntem noi, oamenii, în timp ce flora şi fauna planetei nu au nimic de suferit. Acest coronavirus ne face să ne sporim credinţa în Dumnezeu şi să ne punem nădejdea în ajutorul Lui, fără a ne teme de nimic", adaugă el.

În vârstă de 55 de ani, Petroniu Florea s-a născut în 30 noiembrie 1965, în Târgu-Mureş. În anul 2000 a fost instalat arhiereu vicar al Episcopiei Oradiei, iar opt ani mai târziu a devenit episcop al Sălajului.

Vă recomandăm să mai citiţi:

Liderul ortodox din Sălaj indignat că nu primeşte bani publici: „Noi, Biserica, ne rugăm la fiecare slujbă pentru mai marii oraşelor şi satelor“

Sediul de un milion de euro al Episcopiei Sălajului, inaugurat în prezenţa Patriarhului României

Mai multe pentru tine:
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Horoscop 19-25 decembrie. Taurii sunt puși în fața unei decizii, risc de pierderi pentru Săgetători
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie