UPDATE Zăpada a adus primele probleme la Vaslui! Se închid şcolile din judeţ şi restricţionează traficul

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O maşină a salvării aparţinând Servicului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Vaslui a rămas blocată în zăpadă, de mai bine de o oră şi jumătate. Din fericire, pacientul pe care îl transporta către spital este stabil.

Ora 18:45 Potrivit ultimelor informări ale Comandamentului De Iarnă Judeţean din Vaslui, pentru ziua de joi s-a decis închiderea cursurilor la Liceul din comuna Fălciu şi la Şcoala gimnazială din localitatea Tătărăni. În acest moment, drumurile judeţene 284, 244, 247 şi 248 sunt blocate, iar drumarii se chinuie din răsputeri să le deszăpezească. De asemenea, s-a mai luat decizia de a se închide  circulaţia în Punctul de Control de la Crasna spre Vama Albiţa pentru autovehiculele cu masa mai mare de 3,5 tone până mâine dimineaţă. Aceeaşi măsură s-a luat şi în cazul Punctului de Trecere al Frontierei Albiţa, spre direcţia de mers către Crasna, tot pentru autovehiculele cu masa totală mai mare de 3, 5 tone. 

Potrivit conducerii SAJ, ambulanţa s-a blocat pe un drum din localitatea creţeşti, pe dealul de la Şişcani. Maşina salvării fusese solicitată pentru a prelua un pacient diagnisticat cu „colică abdominală“, care, din fericire, este stabil.

Primăria din Creţeşti a luat măsuri de deblocare a acelui drum, însă o altă problemă întârzie deblocarea accesului. „Din câte am înţeles, mai este un autoturism răsturnat pe acel drum, iar autorităţile locale au trimis un tractor pentru a-l scoate de acolo“, ne-a declarat Aurora Popa, managerul SAJ Vaslui.

Măsuri de precauţie

Pentru a preveni eventualele neplăceri cauzate de zăpadă, prefectul judeţului, Radu Renga, a dat ordin ca atenţia cea mai mare să fie dată bolnavilor dializaţi şi femeilor însărcinate. În acest sens, s-a luat decizia ca toţi bolnavii dependenţi de insulină din zona Bârladului să fie transportaţi la Spitalul Municipal de Urgenţă „Elena Beldiman“ şi să rămână internaţi peste noapte.

În acest moment, se circulă în condiţii de iarnă pe toate drumurile judeţene şi naţionale, cu excepţia Drumului Judeţean 248, unde accesul este blocat pe anumite porţiuni. 

Mai multe pentru tine:
Top plite încorporabile 2026 ⭐ 4,5+ de pe eMAG: Descoperă modelele perfecte pentru bucătării moderne și gătit fără griji
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Pretențiile de divă ale lui Meghan Markle. Ce a cerut ca să revină în Marea Britanie
Boala care a ucis-o pe fiica lui Freedie Mercury la doar 48 de ani
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Ce se întâmplă în fiecare noapte într-un lift din Cluj, la ora 3:17. Locatarilor le este frică să-l folosească. „Cineva era acolo cu mine. În colț. Respirând greu. Dar nu-l vedeam”