Teatru şi cântec pentru persoanele cu dizabilităţi: “Diferiţi, dar la fel”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Sala mare a Teatrului “Victor Ion Popa” Bârlad va găzdui pe 3 decembrie, de la ora 11.00, un spectacol dedicat Zilei Internaţionale a Persoanelor cu Dizabilităţi

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vaslui, reprezentată prin Centrul de Zi pentru Copilul cu Sindrom Down ,,Miracol” Bârlad  şi Centrul de Servicii de Recuperare Neuromotorie de tip Ambulatoriu Bârlad, în colaborare cu Teatrul  ,,Victor Ion Popa” Bârlad şi Clubul ”Micul Talent” Bârlad, vor marca semnificaţia zilei de 3 decembrie, decretată Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi, printr-un program artistic intitulat sugestiv „DIFERIŢI, DAR LA FEL!”. Manifestarea va avea loc miercuri, 3 decembrie 2014, începând cu ora 1100, în Sala mare a Teatrului ,,Victor Ion Popa” Bârlad.

Pe agenda evenimentului se înscriu un moment artistic realizat de către Clubul ”Micul talent” Bârlad şi o piesa de teatru din repertoriul tetrului bârlădean ”Prinţesa, pescarul şi balaurul”. Publicul va fi format din beneficiari ai serviciilor sociale publice şi private din Bârlad, atât copii cât şi persoane adulte cu dizabilităţi, specialişti din domeniu, reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale şi ai autorităţilor locale.

Spectacolul va culmina cu un moment festiv, în care toţi copiii prezenţi vor primi daruri.

“Scopul acestei acţiuni derulate în parteneriat este acela de a celebra ABILITĂŢILE SPECIALE pe care le deţin beneficiarii serviciilor sociale, de a crea diversitate în mediul lor cotidian, de a-i valoriza printr-un spectacol dedicat exclusiv lor şi de a-i sprijini în identificarea şi/sau valorificarea potenţialului creativ şi artistic. Organizarea evenimentului nu ar fi fost posibilă fără sprijinul lanţulurilor de magazine Berlin şi Nelcor, florăria Trandafirul  şi S.C. Ortopedica S.R.L., prilej cu care ţinem să le aducem mulţumiri!”, a precizat Irina Câmpeanu, purtător de cuvânt în cadrul DGASPC Vaslui.

Mai multe pentru tine:
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor