Replica sabiei lui Ştefan cel Mare, primită după bătălia de la Vaslui, expusă în Cetatea Sorocii FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Luni, 5 noiembrie, replica sabiei Domnitorului Ştefan cel Mare şi Sfânt, primită în dar de la premierul Turciei, a fost transmisă Muzeului din oraşul Soroca, pentru a fi expusă în Cetatea Sorocii.

Vlad Filat a anunţat că decizia a fost luată după mai multe consultări cu preşedintele ţării, Nicolae Timofti şi cu Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, ÎPS Vladimir. Deocamdată, sabia se va păstra la Muzeul Naţional de Arheologie şi Istorie.

„Considerăm că este locul potrivit, căci Cetatea Sorocii a fost ctitorită de Marele Domnitor. Având în vedere că, în anul 2013, Cetatea Soroca va fi supusă unui amplu proces de restaurare, această sabie va fi expusă la Muzeul Naţional de Arheologie şi Istorie din capitală, până când lucrările vor fi finisate", a precizat premierul.

CLICK PENTRU GALERIE

Directorul Muzeul de Istorie din Soroca, Nicolae Bulat, a declarat că locuitorii din Soroca se vor mândri că replica sabiei se va afla la ei în oraş. Cu ocazia transmiterii sabiei, directorul a dăruit premierului cartea „Istoria Ţinutului Sorocii".

Originalul vine în 2013

De asemenea, Vlad Filat a spus că originalul sabiei Domnitorului Ştefan cel Mare, care se află la Palatul „Topkapi" din Istambul, va fi adus în Moldova în primăvara anului viitor, când premierul turc, Recep Tayyip Erdoğan va vizita ţara noastră. La eveniment au mai participat reprezentanţi ai corpului diplomatic, deputaţi, demnitari de stat, feţe bisericeşti, istorici. La finalul ceremoniei, un sobor de preoţi, condus de Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldovei, ÎPS Vladimir, a interpretat cântecul „Când a fost să moară Ştefan".

Ştefan cel Mare a primit în dar sabia de la Papa Sixt al VI-lea după bătălia de la Podul Înalt (Vaslui), în semn de recunoaştere a rolului decisiv al Moldovei în apărarea creştinităţii. Ea a fost realizată din oţel de Toledo, cel mai bun material existent în Evul Mediu pentru fabricarea armamentului. Mânerul în formă de cruce al săbiei este împodobit cu stema Moldovei. Ea are o greutate de 2,5 kg şi o lungime de 125 de centimetri. 

Intră pe vaslui.adevarul.ro ca să afli toate informaţiile zilei

Mai multe pentru tine:
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Liceele din Slatina, dotate cu defibrilatoare. „Spune ce să faci, când să faci, cum să faci. Important este să aveți curaj”
Eduard, băiețelul care a unit un oraș întreg. „Am stat patru ore cu sute de oameni la Centrul de Transfuzie, să donăm sânge”
Momentul fenomenal în care Ianis Hagi salvează echipa Națională a României
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Sute de monede antice din aur și argint, descoperite într-o locație secretă
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”