Ploia pune „beţe în roate” lucrărilor de modernizare din municipiul Vaslui

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Lucrările din centrul oraşului au fost stopate din cauza vremii

Primarul municipiului Vaslui este nemulţumit de evoluţia lucrărilor la Proiectul Integrat de Dezvoltare Urbană (PIDU). Pavăl spune că vremea capricioasă din ultima perioada a oprit în mare parte lucrările în oraş şi a provocat întârzieri în timpul de efectuare a modernizării.

Edilul municipiului reşedinţă de judeţ spune că Proiectul Integrat de Dezvoltare Urbană se desfăşoară în paşi de melc pentru că vremea capricioasă a închis şantierele din oraş.

La Vaslui plouă în continuu de la începutul acestei săptămâni, spre disperarea edililor şi a muncitorilor care se văd neboiţi să îşi lase utilajele părăsite.



„Uşor, uşor am intrat în grafic reactualizat în această primăvară. Sunt şi câteva restanţe cauzate de ploile din ultimele zile. Aş fi vrut să terminăm cât mai repede lucrările în Piaţa Civcă pentru a putea reda traficul orin centrul oraşului. Mai avem multe lucrări care sunt în pregătire în diferite stadii", a declarat primarul Pavăl.

În prezent se lucrează la infrastructură stradală şi pietonală în zona Cartier, se pun pavelele de granit în Centrul Civic şi se lucrează la reţeaua de apă-canal în zona Nord.

Vasluiul, transformat în şantier

Încă din primăvara anului trecut, municipiul Vaslui a intrat într-un proces de schimbare la faţă, graţie unui proiect care face parte din Planul Integrat de Dezvoltare Urbană (PIDU). Lucrările de asfaltare a municipiului reședință de județ au fost câștigate de firma binecunoscutului om de afaceri din Murgeni, Emil Savin.

Modernizarea străzilor blocată de Ministerul Mediului

PIDU este compus din 5 proiecte, toate finanțate cu bani europeni și care prevăd asfaltarea străzii Ștefan cel Mare, dar și a altor 14 străzi, reabilitarea zonei pietonale centrale și a iluminatului arhitectural, reabilitarea, modernizarea și extinderea infrastructurii de transport public prin crearea unui terminal intermodal, crearea unor centre de zi prin modernizarea punctelor termice Gară 2 și Ștefan cel Mare și amplasarea unor camere de supraveghere pe principala stradă a orașului și amenajarea unui centru de supraveghere.

S-a decis: SC Transmir asfaltează Vasluiul

Contractul de finanțare are o valoare totală de aproape 25 de milioane de euro.

Intră pe vaslui.adevarul.ro ca să afli toate informaţiile zilei!

Mai multe pentru tine:
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry