Oamenii de afaceri vasluieni către Victor Ponta: „Cerem ca Vasluiul să fie declarată zonă defavorizată!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ovidiu Copacinschi, preşedintele Asociaţiei Patronale a Intreprindelor Mici şi Mijlocii din judeţul Vaslui, a lansat un mesaj dur către premierul Victor Ponta, după ce acesta anunţat  măsurile fiscale ce vor fi luate în 2014.

Reprezentanţii mediului de afaceri vasluian s-au arătat total împotriva  noilor taxe şi impozite propuse de Guvern pentru anul 2014 şi spun că judeţul Vaslui se va afunda şi mai tare în sărăcie. Ei consideră că prin aceste măsuri, sectorul privat din cel mai sărac judeţ din ţară va fi pus la zid, ceea ce ar însemna o adâncire şi mai profundă în sărăcie. 

Ovidiu Copacinschi, preşedintele Asociaţiei Patronale a Intreprinderilor Mici şi Mijlocii din Vaslui, speră ca totuşi, guvernanţii să se mai gâdească şi să găsească alte soluţii pentru relansarea economică a României. „Ca şi soluţii, eu propun scăderea numărului de taxe şi impozite, care este cel mai mare din Uniunea Europeană. Vedem că în 2014, pentru pregătire bugetului, se adaugă alte taxe. Scăderea TVA-ului pentru toată lumea ar fi o altă soluţie binevenită. Scăderea taxelor şi impozitelor pe forţa de muncă, impozit zero pe profit şi scăderea cotei unice de la 16% la 10%, aşa cum este în ţările învecinate, ar debloca sectorul privat“, ne-a explicat Ovidiu Copacinschi. 

Mai mult,  Ovidiu Copacinschi se gândeşte să depună un memoriu către Guvern prin care să ceară ca judeţul Vaslui să fie declarat „zonă defavorizată“. 

„Aş mai cere guvernanţilor noştri, special doar pentru judeţul Vaslui, un program suportat din fonduri europene pentru stabilirea echilibrului armonios de dezvoltare economică. Vasluiul să fie declarat zonă defavorizată a României şi a Europei şi, sub această lozincă, să se stabilească măsurile fiscale pentru această zonă. Toată lumea ştie că suntem judeţul cel mai sărac şi cu cei mai mulţi şomeri“, a mai spus Copacinschi. 

Citeşte şi:
 

Aproape 800 de firme din Vaslui au falimentat în anul 2010 
 

Mai multe pentru tine:
Prințul William și Prințesa Kate rup tăcerea în scandalul Epstein cu o declarație oficială. În sfârșit, iau poziție
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Horoscop 9–15 februarie 2026: previziuni pentru carieră, bani, sănătate și dragoste. Ce zodii sunt sfătuite să acționeze cu mare atenție