FOTO VIDEO Bătrână acroşată pe o trecere de pietoni din centrul Bârladului. Şoferul a părăsit locul accidentului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Femeia de 64 de ani a fost acroşată pe trecerea de pietoni FOTO Sabina Ghiorghe

Accidentul s-a petrecut azi dimineaţă, în jurul orei 9.30, pe trecerea de pietoni de la intersecţia Bulevardului Republicii cu strada Marcel Guguianu (în colţul parcului “V. I. Popa”). Şoferul a transportat victima la spital apoi s-a dus la serviciu fără să anunţe Poliţia

Şoferul se grăbea să ajungă la locul de muncă şi circula pe strada Marcel Guguianu spre Bulevardul Republicii. La trecerea de pietoni a vrut să vireze dreapta pe culoarea verde intermitent a semaforului. Pe trecerea de pietoni traversa regulamentar o femeie de 64 de ani care se ducea la medicul de familie. Chiar în spatele acesteia se afla un poliţist comunitar care a vrut să se angajeze în traversare, dar a văzut în ultimul moment şoferul grăbit şi a dat un pas înapoi evitând să fie lovit în plin.

Femeia a fost acroşată uşor şi a căzut la pământ. Şoferul a oprit, a transportat-o la spital şi după ce s-a asigurat că era în afara oricărui pericol a plecat la muncă fără să anunţe Poliţia. Medicii au fost cei care au sesizat oamenii legii cu privire la accident. Ulterior a fost identificat: Costache Văliţă (61 ani), din Zorleni.

Culmea, victima le-a spus cadrelor medicale că i s-a făcut rău şi din această cauză a căzut, nu pentru că ar fi fost acroşată de o maşină. De cealaltă parte, şoferul le-a spus medicilor că a acroşat-o din neatenţie.

“Am văzut-o pe femeie pe trecerea de pietoni, se deplasa cu dificultate având o problemă la picior. Am crezut că am timp să fac dreapta. Nu am băut. Sunt şofer cu experienţă dar nu am mai păţit aşa ceva”, a spus, pentru “Adevărul”, Costache Văliţă (61 de ani).

Femeiea a fost diagnosticată cu “contuzie gleznă stângă” şi a rămas sub supravegherea medicilor.

“Şoferul a fost identificat de poliţişti şi pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru  vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului”, a spus Mihaela Ştraub, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui.

Mai multe pentru tine:
PSD îl amenință pe Bolojan cu moțiunea de cenzură: „Să plece! Cineva trebuie să își asume”
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor
„Profesorul Apocalipsă”, consilierul lui Putin, amenință cu un al treilea război mondial: „Marea Britanie va fi distrusă cu arme nucleare”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali