FOTO Prima zi de iarnă la Vaslui, primele probleme: ambulanţele ajung cu dificultate la pacienţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Prima lună de iarnă a debutat cu ninsoare şI viscol în judeţul Vaslui care s-a aflat de altfel în ultimele ore sub cod galben de ninsoare şi vreme rea. Circulaţia este îngreunată pe mai multe drumuri judeţene şi mai ales pe cele comunale din cauza zăpezii, care pe unele porţiuni de drum depăşeşte 6 centimetri.

Potrivit autorităţilor vasluiene nu sunt drumuri naţionale sau segmente de drum judeţean cu circulaţia întreruptă din cauza zăpezii şi a poleiului, însă traficul se desfăşoară îngreunat în majoritatea zonelor, unele drumuri fiind acoperite cu un strat de zăpadă amestecat cu material antiderapant.

Zăpada căzută în ultimele ore a pus în dificultate ambulanţierii care au intervenit la urgenţe în mediul rural. Pentru a ajunge la o urgenţă, un echipaj din cadrul Serviciului de Ambulanţă Vaslui a solicitat în această dimineaţă sprijinul autorităţilor pentru a ajunge la Fereşti.

“Am fost solicitaţi să intervenim la un pacient hipertensiv. Drumul era mai greu accesibil şi am solicitat sprijinul primăriei din Fereşti. Victima a fost preluată în siguranţă în cele din urmă. Noi suntem pregătiţi, avem maşinile echipate. Este posibil să apară întârzieri din cauza vremii”, a declarat Aurora Popa, managerul SAJ Vaslui.

Poliţişti şi pompieri sunt gata să intervină, iar camerele de primiri urgenţe din spitale vor lucra la capacitate maximă. Pentru moment capacitatea de intervenţie a salvărilor nu a fost redusă, dar autorităţile avertizează că ambulanţele şi pompierii SMURD ar putea ajunge mai greu la cazuri, din cauza vremii nefavorabile.

Se circulă în condiţii de iarnă

Poliţiştii le recomandă şoferilor să se informeze despre condiţiile de drum şi cele meteorologice şi să aibă la maşină lopată, perie sau mătură, racletă, sac cu sare sau nisip, precum şi lanţuri pentru anvelope. Pentru a preîntâmpina unele situaţii neplăcute cauzate de căderile de zăpadă, drumarii dar şI primarii au intrat în alertă. Cu toţii declară că iarna nu i-a luat şi nici nu îi va lua prin suprindere şi că sunt pregătiţi pentru situaţiile de urgenţă. “Deocamdată stăm bine. Nu avem niciun drum judeţean blocat. Se circulă peste tot, dar în condiţii de iarnă. Nu poţi merge pe vremea asta ca vara, se merge mai greu. Dacă maşina e pregătită nu sunt probleme. Utilajele de deszăpezire acţionează în mai multe zone din judeţ, în special pe toate sectoarele de drum situate în pantă. Împrăştiem material antiderapant pe sectoarele Bogdana, Dimitrie Cantemir, Ciocani, Hoceni, Oşeşti, Pogana, Tanacu, Tătărăni. În respectivele zone am intervenit şi cu câte un tractor cu lamă”, a declarat Vasile Mihalachi, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Vaslui. Şoferii, în special cei care pleacă la drum lung, trebuie să se asigure că au rezerve de combustibil, apă, hrană, haine groase, pături, medicamente, un telefon mobil de pe care să apeleze numărul 112 în caz de urgenţă.

Fără probleme în oraşe

La Vaslui societăţile din subordinea Primăriei declară că sunt pregătite pentru a face faţă iernii. Nu vor fi probleme cu căldura, nici cu apa sau dezăpezirea arterelor de circulaţie. Si societatea de transport în comun este pregătita pentru iarnă. „Toate societăţile din subordinea Primăriei au făcut pregătiri pentru sezonul rece. Aquavas este pregătită să facă faţă oricăror temperaturi şi spun că nu vor fi probleme în a asigura apa. Termprod furnizează căldură abonaţilor, iar Goscom a trecut la curăţat zăpada de prin oraş”, a spus Daniel Neacşu, viceprimar de Vaslui. Asociaţiile de locatari sunt şi ele pregătite dar solicită şi sprijinul cetăţenilor la deszăpezit aleile dintre blocuri sau intrările din scara de bloc. De asemenea mai trebuie deszăpezite şi locurile de parcare.

 

Mai multe pentru tine:
Cum evaluează comunitatea de informații intențiile Rusiei în privința incursiunilor în spațiul aerian al Poloniei
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
„Înțepături” între profesori pe tema creșterii normei. „Cum fac învățătoarele cele două ore remediale?” vs „Câinele moare de drum lung”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești