Fostul avocat vasluian Bogdan Veselu a murit la doar 38 ani. Dependenţa de alcool i-a fost fatală

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fost avocat al Baroului Vaslui până anul trecut, Bogdan Emilian Veselu a încetat din viaţă la doar 38 ani, în urma afecţiunilor cronice provocate de consumul de alcool. Pe 4 decembrie, Veselu urma să primească sentinţa în dosarul în care era judecat de Curtea de Apel Iaşi pentru înşelăciune.

Fiul unei familii respectabile din judeţul Vaslui, Bogdan Emilian Veselu şi-a distrus sănătatea şi şi-a ruinat cariera din cauza depedenţei de alcool. În ciuda eforturilor familiei, a prietenilor, acesta a pierdut lupta cu alcoolul, deşi fusese diagnosticat de medici cu afecţiuni grave.

De-a lungul anilor, numele lui Bogdan Emilian Veselu a fost implicat în mai multe scandaluri, toate produse pe fondul consumului de alcool. A fost prins băut la volan, a adormit pe holurile Judecătoriei, iar la începutul acestui an a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi, fiind acuzat că a înşelat o bancă, obţinând un credit de 45.000 euro, punând ipotecâ apartamentul ce îl deţinea în coproprietate cu fosta soţie, fără ştirea acesteia şi inducând în eroare funcţionarii bancari. Joi, magistraţii ieşeni au amânat pronunţarea sentinţei în acest caz pentru 4 decembrie.

În luna decembrie a anului 2013, avocatul Bogdan Veselu a fost suspendat din Baroul Vaslui, deoarece nu îşi achitase taxele de mai bine de trei luni, iar potrivit regulamentului orice avocat care are restanţe care depăşesc această perioadă este exclus până le achită. De asemenea, în luna mai a anului trecut, Comisia de Disciplină a decis excluderea sa din avocatură.

Citeşte şi:

Baroul Vaslui amână sancţiunea împotriva avocatului Veselu

Avocatul Veselu, iertat de iepuraşul de Paşte

Mai multe pentru tine:
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ziare cu conținut fascist, distribuite în București, în zona Catedralei Naționale. Jandarmii l-au săltat pe bărbatul care le împărțea
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Excremente umane vechi de 1.300 de ani, analizate de oamenii de știință
„Eroii din Harkov” care au salvat 48 de copii din grădinița lovită de dronă rusă. „Nu a plâns. Doar se uita drept în ochii mei”